Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo BIP logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – adaptacja projektu gotowego a obowiązek uzyskania zgody autora

Powrót

W 72. wydaniu cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB, wyjaśnimy kto jest odpowiedzialny za zmiany wprowadzone w projekcie gotowym. Odpowiemy na pytanie czy organ administracji architektoniczno-budowlanej ma prawo żądać zgody autora projektu gotowego na wprowadzone zmiany.

Pytanie

Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej może żądać przedłożenia zgody autora projektu gotowego na zmiany wprowadzone przez projektanta, który go adaptował?

Odpowiedź

Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może żądać zgody autora projektu gotowego na zmiany wprowadzone przez projektanta, który dostosowywał projekt gotowy.

Wyjaśnienie

W przypadku zastosowania projektu gotowego (projektu typowego, projektu przeznaczonego do wielokrotnego zastosowania) za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym odpowiada osoba, która przystosowuje projekt gotowy do:

  • wymagań decyzji o warunkach zabudowy
  • i do warunków otoczenia.

Projektant, który dostosowuje projekt gotowy ponosi odpowiedzialność nie tylko za wprowadzone przez siebie zmiany, ale za całokształt rozwiązań przyjętych w projekcie. Odpowiedzialności za rozwiązania przyjęte w dostosowywanym projekcie gotowym nie ponoszą natomiast pierwotni twórcy projektu.

To osoba, która dostosowuje projekt gotowy jest projektantem w rozumieniu art. 20 ustawy – Prawo budowlane, ze wszystkimi prawami i obowiązkami, które wynikają z tego faktu.

Organ administracji architektoniczno-budowlanej przy rozpatrywaniu wniosku o pozwolenie na budowę nie może żądać dołączenia do wniosku dokumentu, który potwierdza zgodę na zmiany w dokumentacji autora projektu gotowego dla autora adaptacji. Również przepisy ustawy – Prawo budowlane nie wskazują na konieczność dołączenia tego dokumentu.

Zgodnie z zasadą praworządności, organy administracji architektoniczno-budowlanej, nakładając na inwestora obowiązki, zobowiązane są wskazać podstawę prawną swojego działania.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa – Prawo budowlane: art. 20, art. 33 ust. 2
  2. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej: art. 7
  3. Kodeks postępowania administracyjnego: art. 6

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB