Filip Prusik-Serbinowski, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Andrzej Głowacki, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki wraz z innymi stronami wskazanymi w ustawie – Prawo atomowe, podpisali porozumienie. Wymiana informacji, współdziałanie w celu sprawnej i skutecznej kontroli oraz nadzoru nad obiektami jądrowymi to główne założenia dokumentu.
„Porozumienie to ważny krok w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Ten obszar wymaga ścisłej i efektywnej współpracy wszystkich zaangażowanych organów. Dzięki porozumieniu, będziemy mogli lepiej koordynować działania kontrolne, wymieniać doświadczenia i skuteczniej przeciwdziałać ewentualnym nieprawidłowościom” – podkreślił Filip Prusik-Serbinowski, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Porozumienie zostało podpisane w siedzibie Państwowej Agencji Atomistyki.
System koordynacji jest ustawowym gremium, które zgodnie z art. 66 ust. 3 ustawy – Prawo atomowe, tworzą:
- Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Prezes Urzędu Dozoru Technicznego,
- Główny Inspektor Ochrony Środowiska,
- Główny Inspektor Sanitarny,
- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej,
- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego,
- Główny Inspektor Pracy.
Systemem koordynacji kieruje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Wymienione organy są sygnatariuszami porozumienia.
Wspólne działania dla bezpieczeństwa
Głównym celem zawartego porozumienia jest ujednolicenie i usprawnienie współpracy.
Porozumienie określa m.in. zasady komunikacji między instytucjami, wymianę informacji o planowanych kontrolach obiektów jądrowych, wspólne przeprowadzanie kontroli, oraz wzajemną wymianę informacji o wynikach kontroli, wykrytych nieprawidłowościach i podejmowanych w tym zakresie działaniach.
Współpraca Stron obejmuje również współdziałanie w zakresie legislacji i praktyki stosowania prawa.
Szkolenia i wymiana doświadczeń
W celu doskonalenia metod kontroli obiektów jądrowych przewidziane są wspólne szkolenia i wymiana doświadczeń, co przełoży się na podniesienie kwalifikacji i poziomu wiedzy pracowników.