Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – trwałe wbudowanie w obiekt budowlany w kontekście pojęcia wyrób budowlany

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Na nim książki i młotek sędziowski na podstawce.

W najnowszym odcinku cyklu odpowiadamy na pytanie co rozumiemy przez trwałe wbudowanie w obiekt budowlany w kontekście pojęcia wyrób budowlany.To już 67. wydanie cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB.

Pytanie

Jak rozumieć trwałe wbudowanie w obiekt budowlany w kontekście pojęcia wyrób budowlany?

Odpowiedź

Trwałe wbudowanie w obiekt budowlany oznacza, że wyrób budowlany lub ich zestaw po zakończeniu robót budowlanych pozostaje w danym obiekcie.

Wyjaśnienie

Przepisy o wyrobach budowlanych, to jest:

  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011
  • i ustawa o wyrobach budowlanych,

posługują się pojęciem wyrób budowlany, które zostało zdefiniowane w powyższym rozporządzeniu.

Zgodnie z nim, wyrób budowlany oznacza:

- każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu

- w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach,

- którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań, które dotyczą obiektów budowlanych.

Powyższe przepisy nie zawierają bezpośredniego wyjaśnienia, co należy rozumieć przez trwałe wbudowanie w obiektach budowlanych. Znaczenie tego zwrotu wynika z ustawy – Prawo budowlane, gdzie wskazano, że wyroby (w tym wyroby budowlane) wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały o właściwościach użytkowych, które umożliwiają prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie podstawowych wymagań, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku krajowym zgodnie z przepisami odrębnymi, a w przypadku wyrobów budowlanych – również zgodnie z zamierzonym zastosowaniem.

Zatem trwałe wbudowanie wyrobu w obiektach budowlanych lub ich częściach wskazuje, że zastosowanie wyrobu budowlanego wymaga wykonania robót budowlanych.

Przez roboty budowlane, należy z kolei rozumieć budowę, a także prace, które polegają na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Natomiast budowa to:

  • wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu,
  • odbudowa,
  • rozbudowa,
  • nadbudowa obiektu budowlanego.

Przez remont rozumieć należy wykonywanie w wybudowanym obiekcie budowlanym robót budowlanych, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego przy dopuszczeniu stosowania wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Roboty te nie stanowią bieżącej konserwacji.

Jeżeli, na przykład, kostka brukowa lub płyty chodnikowe zostały zastosowane przy wykonywaniu robót budowlanych, które polegały np. na budowie lub remoncie drogi, to należy uznać je za wyroby budowlane trwale wbudowane w obiekt budowlany.

Warto przy tym odnieść się do ww. definicji wyrobu budowlanego. Wynika z niej, że elementem niezbędnym do zakwalifikowania wyrobu jako wyrobu budowlanego jest m.in. fakt jego wyprodukowania i wprowadzenia do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych. Jeżeli zatem, przykładowo, kostka betonowa jest wytwarzana przez producenta i wprowadzana do obrotu z zamierzonym jej przeznaczeniem do stosowania m.in. przy budowie lub remoncie dróg, to stanowi ona wyrób wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach. Jeżeli natomiast ta sama „kostka betonowa” jest produkowana i sprzedawana np. jako podstawki pod doniczki z kwiatkami ustawiane w ogrodzie – to wówczas nie jest „wyrobem budowlanym”, gdyż taka kostka m.in. nie jest przeznaczona do wbudowania w sposób trwały w obiekt budowlany.

Łatwość montażu i demontażu wyrobu, nie oznacza jednak, że dany wyrób nie jest przeznaczony do wbudowania w sposób trwały w obiekt budowlany.

Przykłady wyrobów budowlanych, które można łatwo montować i demontować w obiekcie budowlanym

  • Elastyczne pokrycia podłogowe (wykładziny).
  • Panele podłogowe do luźnego układania objęte normą zharmonizowaną EN 14041:2004 z poprawką EN 14041:2004/AC:2006.

Rozporządzenie 2024/3110, które zastąpi rozporządzenie Nr 305/2011, zawiera wyjaśnienie pojęcia trwały zastosowane w nowej definicji wyrobu budowlanego. Zgodnie z nim, trwały oznacza taki, który ma pozostać w obiekcie budowlanym lub jego częściach po zakończeniu procesu budowy lub renowacji.

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG:  art. 2 pk1
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/3110 z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie ustanowienia zharmonizowanych zasad wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylenia rozporządzenia (UE) nr 305/2011 (Dz. Urz. UE L z 18.12.2024): art. 3 pkt 3
  3. Ustawa – Prawo budowlane: art. 3 pkt 6-8, art. 10
  4. Ustawa o wyrobach budowlanych

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB