Główny Urząd Nadzoru Budowlanego otrzymał akceptację Ministerstwa Cyfryzacji dla opisu założeń projektu informatycznego pn. „System obsługi centralnej ewidencji emisyjności budynków – Faza II (CEEB 2.0)”.
Akceptację pod koniec stycznia br. wydał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. W jej następstwie 24 stycznia br. GUNB złożył wniosek o dofinansowanie projektu do Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Przed nami weryfikacja formalna i merytoryczna wniosku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumienia o dofinansowaniu i rozpoczęcie prac projektowych.
Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
CEEB to pierwsza w Polsce i unikatowa w skali Europy baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Długofalowym celem stworzenia ewidencji jest poprawa jakości powietrza i likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń tj. emisji substancji, które powodują smog.
Wdrożenie CEEB po raz pierwszy umożliwiło zebranie w jednym miejscu danych na temat źródeł ciepła w budynkach w całym kraju. Wcześniej ich analiza nie była możliwa, co utrudniało prowadzenie skutecznej polityki niskoemisyjnej. Dzięki CEEB gminy mogą skutecznie planować lokalne działania, co przełoży się na ochronę zdrowia i poprawę jakości życia mieszkańców.
Dzięki CEEB obywatele mają dostęp do odpowiednich narzędzi, w postaci e-usług. Łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku przyczyni się m.in. do poprawy stanu technicznego budynków, co zwiększy ich bezpieczeństwo. Umożliwi to także szybsze uzyskanie dofinansowania do remontów w zakresie termomodernizacji, a także poprawi komfort i jakość życia.
Plany dalszego rozwoju
- Budowa nowych i modernizacja obecnych usług, w tym zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku oraz zamówienie kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji.
- W kontekście zarządzania jakością powietrza pojawi się nowy mechanizm do tworzenia mapy drogowej transformacji energetycznej. Pozwoli on na przeprowadzanie analiz i dobór optymalnych wariantów inwestycyjnych w zakresie działań termomodernizacyjnych.
- Nowy rejestr charakterystyki energetycznej budynków z usługami dla obywateli i przedsiębiorców.
- Rozbudowa narzędzi analityczno-raportowych i sprawozdawczych, które działają na bazie zgromadzonych w CEEB danych.
- Prezentacja informacji o historii każdego z budynków.
Więcej informacji na stronie ceeb