Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Wytyczne GINB, które dotyczą budynków zalanych w wyniku powodzi

Powrót
Sprawdż wytyczne GINB zanim wejdziesz do zalanego budynku

W związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.

Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dotyczą tego jak postępować w przypadku powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych.

Szczególna ostrożność

Obiekty budowlane, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Dlatego powracając do takiego budynku zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Wracasz do obiektu, który uległ zalaniu

1. Jeśli na budynku nie ma taśm bądź informacji, które wskazują na zakaz wstępu, pozostań na zewnątrz i w bezpiecznej odległości od budynku sprawdź:

  • czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów,
  • czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany,
  • czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
  • czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.

Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany, natychmiast powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.

2. W przypadku braku zewnętrznych oznak uszkodzenia lub zniszczeń możesz ostrożnie wejść do obiektu i sprawdzić od wewnątrz:

  • czy ściany wewnętrzne nie są odspojone od ścian zewnętrznych (nie ma między nimi rys),
  • czy nie ma widocznych rys na suficie (szczególnie rys równoległych do ścian) i czy nie jest on ugięty,
  • czy okna i drzwi otwierają się łatwo (mogło nastąpić osiadanie obiektu),
  • czy nie są naruszone schody i czy nie nastąpiło ich przesunięcie,
  • czy więźba dachowa jest w należytym stanie (czy nie jest uszkodzona).

Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.

3. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z instalacji, szczególnie elektrycznej i gazowej.

Jeśli nie stwierdzisz żadnych uszkodzeń możesz przystąpić do porządkowania swojego domu. Jeżeli jest to możliwe odszukaj dokumentację budowy i użytkowania obiektu. Może być potrzebna służbom nadzoru budowlanego.

Kontakty do powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego z województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, w których wprowadzono stan klęski żywiołowej, znajdują się na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego: