Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – sprzedaż wyrobu po wygaśnięciu krajowej oceny technicznej lub certyfikatu

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Po lewej jego stronie leżą dwie książki, a na nich młotek sędziowski na podstawce. Po prawej stronie biurka leży kieszonkowy zegarek i stoi złota ozdobna waga.

Publikujemy 41 wydanie cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB. Wyjaśniamy w nim, czy można stosować wyroby budowlane, których krajowa ocena techniczna lub krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych wygasł. Pytanie dotyczy produktów, które zostały wyprodukowane i oznakowane w okresie obowiązywania ww. dokumentów.

Pytanie:

Czy wyrób, który został wyprodukowany i pierwszy raz zaoferowany do sprzedaży (wprowadzony do obrotu) w okresie ważności Krajowej Oceny Technicznej, może być przedmiotem obrotu również po jej wygaśnięciu? Czy wygaśnięcie Krajowej Oceny Technicznej nie będzie miało wpływu na te uprawnienia?

Analogicznie - czy możliwe jest wprowadzenie do obrotu wyrobów budowlanych dla których upłynął okres ważności krajowego certyfikatu stałości użytkowych, a które zostały wyprodukowane w okresie ważności tego certyfikatu?

Odpowiedź:

Wyroby budowlane (te ich egzemplarze), dla których producent sporządził krajową deklarację właściwości użytkowych z zastosowaniem ważnej krajowej oceny technicznej i które zostały oznakowane znakiem budowlanym w okresie ważności krajowej oceny technicznej – mogą być następnie:

  • wprowadzone do obrotu,
  • udostępniane (sprzedawane)
  • i stosowane przy wykonywaniu robót budowlanych.

Nawet pomimo upływu terminu ważności krajowej oceny technicznej.

Podobnie, wyroby budowlane (te ich egzemplarze), dla których producent sporządził krajową deklarację właściwości użytkowych z zastosowaniem ważnego krajowego certyfikatu (np. krajowego certyfikatu stałości właściwości użytkowych) i które zostały wyprodukowane i oznakowane znakiem budowlanym w okresie ważności tego certyfikatu – mogą być następnie wprowadzone do obrotu (pomimo upływu terminu ważności certyfikatu).

Wyjaśnienie:

Co rozumiemy przez wprowadzenie do obrotu i udostepnienie na rynku

„Wprowadzenie do obrotu” oznacza udostępnienie po raz pierwszy wyrobu budowlanego na rynku unijnym. Z kolei „udostępnienie na rynku” to każde dostarczanie wyrobu budowlanego w celu dystrybucji lub zastosowania na rynku unijnym (w tym krajowym) w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie. Wprowadzenie do obrotu, obejmuje zatem również zaoferowanie do sprzedaży. Za ofertę sprzedaży uważa się także wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny.

Wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu lub udostępniany na rynku krajowym m.in., jeżeli został oznakowany znakiem budowlanym.

Znak budowlany umieszcza się na wyrobie budowlanym, dla którego producent sporządził, na swoją wyłączną odpowiedzialność, krajową deklarację właściwości użytkowychwyrobu budowlanego. Przez umieszczenie lub zlecenie umieszczenia znaku budowlanego na wyrobie budowlanym producent ponosi odpowiedzialność za zgodność tego wyrobu z:

  • deklarowanymi właściwościami użytkowymi,
  • wymaganiami ustawy o wyrobach budowlanych,
  • oraz w przepisach odrębnych, mającymi zastosowanie do tego wyrobu.

Wyroby budowlane wprowadzone do obrotu zgodnie z ww. wymaganiami mogą zatem być udostępniane (sprzedawane) i stosowane przy wykonywaniu robót budowlanych (niezależnie od terminu upływu ważności krajowej oceny technicznej). Nie ma bowiem znaczenia, czy w dniu np. sprzedaży, wyroby takie posiadały jeszcze ważną krajową ocenę techniczną, jeżeli warunki te spełnione były w dniu ich wprowadzenia do obrotu.

Certyfikat stałości właściwości użytkowych

Warunkiem sporządzenia krajowej deklaracji właściwości użytkowych jest dokonanie stosownej oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.

Jeżeli dla danego wyrobu budowlanego wymagane jest zastosowanie krajowego systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych 1+ lub 1, producent jest zobowiązany m.in. uzyskać krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych.

Przez krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych – należy rozumieć wydany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyroby dokument, wymagany do sporządzenia krajowej deklaracji właściwości użytkowych.

Konsekwencje utraty ważności krajowego certyfikatu właściwości użytkowych

Jeżeli krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych utracił ważność – traci ważność również krajowa deklaracja właściwości użytkowych, w której ten certyfikat został przywołany. W konsekwencji producent traci możliwość umieszczenia na wyrobie oznakowania znakiem budowlanym, a tym samym wprowadzenia go do obrotu w sposób zgodny z przepisami.

Natomiast wyroby budowlane (te ich egzemplarze), dla których producent sporządził krajową deklarację właściwości użytkowych z zastosowaniem ważnego krajowego certyfikatu (np. krajowego certyfikatu stałości właściwości użytkowych) i które zostały wyprodukowane i oznakowane znakiem budowlanym w okresie ważności tego certyfikatu – mogą być następnie wprowadzone do obrotu (pomimo upływu terminu ważności certyfikatu).

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych: art. 5 ust. 2, art. 8 ust. 1 i 1a
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym: § 2 pkt 4, § 4 ust. 2 i 3, i § 6 ust. 1
  3. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny: art. 543.

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB