Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Ciekawe interpretacje GUNB – wystawienie własnej deklaracji właściwości użytkowych

Powrót
Na zdjęciu: Blat biurka. Po lewej jego stronie leżą dwie książki, a na nich młotek sędziowski na podstawce. Po prawej stronie biurka leży kieszonkowy zegarek i stoi złota ozdobna waga.

Publikujemy 33 wydanie cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB. Wyjaśniamy w nim, czy za zgodą producenta wyrobu budowlanego i na podstawie uzyskanej przez niego europejskiej oceny technicznej inny podmiot może wystawić własną deklarację właściwości użytkowych. Odpowiemy również na pytanie czy w takim przypadku można sprzedawać wyrób pod własnym logo i nową nazwą handlową.

Pytanie:

Czy na podstawie europejskiej oceny technicznej (ETA), uzyskanej przez producenta z innego kraju, mogę wystawić własną deklarację właściwości użytkowych? W nowej deklaracji zmienią się jedynie dane producenta. Uzyskam również zgodę tego producenta. Ocena natomiast wydana będzie w oparciu o udostępnioną europejską ocenę techniczną i deklarację producenta. Czy mogę sprzedawać ten wyrób budowlany pod własnym logo i nową nazwą handlową?

Odpowiedź:

Producent nie może sporządzić deklaracji właściwości użytkowych, na podstawie europejskiej oceny technicznej i/lub certyfikatów stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego, wydanymi dla innego producenta. Nawet wówczas, jeżeli faktyczny wytwórca wyrobów budowlanych wyraził na to zgodę.

Natomiast może uzyskać europejską ocenę techniczną i/lub ww. certyfikaty, gdy są wymagane. W dokumentach tych jego dane będą podane jako dane producenta. Przy czym notyfikowana jednostka oceny technicznej, która wydała ocenę techniczną dla rzeczywistego wytwórcy wyrobu budowlanego, ma prawo odpowiednio wykorzystać wcześniej uzyskane przez tę jednostkę wyniki badań, obliczeń i ocen. Musi przy tym uzyskać zgodę właściciela pierwotnie wydanej europejskiej oceny technicznej czy wydanego certyfikatu.

Jeżeli wyrób budowlany jest zgodny z wydaną dla niego europejską oceną techniczną, producent musi sporządzić deklarację właściwości użytkowych przed wprowadzeniem takiego wyrobu do obrotu. Upoważnia go to do umieszczenia na nim oznakowania CE, a następnie wprowadzenia tego wyrobu budowlanego do obrotu. Wynika to z:

  • rozporządzenia Nr 305/2011, które ustanowiło zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych,
  • ustawy o wyrobach budowlanych.

Wyjaśnienie:

Czym jest europejska ocena techniczna

„Europejska ocena techniczna” (ETA) - to udokumentowana ocena właściwości użytkowych wyrobu budowlanego w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk zgodnie z odnośnym europejskim dokumentem oceny.

„Europejski dokument techniczny” (EDO) – oznacza dokument przyjęty przez organizację JOT (EOTA) do celów wydawania europejskich ocen technicznych.

Europejska ocena techniczna jest dokumentem wydawanym przez jednostkę ds. oceny technicznej - właściwą z uwagi na grupy wyrobów budowlanych, dla których została wyznaczona. Jednostka ta na dobrowolny wniosek producenta danego wyrobu budowlanego, wydaje europejską ocenę techniczną w oparciu o europejski dokument oceny. Dobrowolny wniosek składa producent danego wyrobu budowlanego nieobjętego lub nie w pełni objętego normą zharmonizowaną, tj. w przypadku gdy właściwości użytkowe wyrobu w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk nie mogą być w pełni ocenione zgodnie z normą zharmonizowaną. Dzieje się tak między innymi dlatego, że:

a)   dany wyrób nie jest objęty zakresem żadnej normy zharmonizowanej;

b)   w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki tego wyrobu metoda oceny przewidziana w normie zharmonizowanej nie jest właściwa;

c)   norma zharmonizowana nie przewiduje żadnej metody oceny w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki tego wyrobu.

Europejska ocena techniczna jest zatem wydawana dla wyrobu budowlanego konkretnego producenta. Zawiera wskazanie:

  • nazwy handlowej wyrobu budowlanego,
  • producenta,
  • i m.in. zakładu(-ów) produkcyjnego(-ych).  

Oznacza to, że producent inny niż wskazany w europejskiej ocenie technicznej nie może jej stosować w celu sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych. Nawet za zgodą producenta wpisanego do tego dokumentu.

Kogo uważamy za producenta

„Producent” – zgodnie rozporządzenia Nr 305/2011 – to osoba fizyczna lub prawna, która:

  • produkuje wyrób budowlany,
  • zleca zaprojektowanie lub wyprodukowanie wyrobu budowlanego,
  • wprowadza ten wyrób do obrotu pod własną nazwą lub znakiem firmowym.

Ponadto za producenta uważa się (co oznacza, że podlegają oni obowiązkom producenta) również importera lub dystrybutora w przypadku gdy:

  • wprowadzają wyrób do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym,
  • zmieniają w taki sposób wyrób budowlany już wprowadzony do obrotu, że może to wpływać na zgodność z deklaracją właściwości użytkowych.

Deklaracja właściwości użytkowych

Jednym z obowiązków producenta jest sporządzenie deklaracji właściwości użytkowych oraz umieszczenie oznakowania CE na wyrobie budowlanym. Deklaracja właściwości użytkowych wyraża właściwości użytkowe wyrobów budowlanych w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk tych wyrobów zgodnie z odpowiednimi zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi. Jako podstawę do deklaracji właściwości użytkowych, sporządzają dokumentację techniczną. Opisują w niej wszystkie istotne elementy związane z wymaganym systemem oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.

Zawartość deklaracji określają przepisy rozporządzenia Nr 305/2011. Jej wzór natomiast określa załącznik III do tego rozporządzenia.

Zgodnie ze wzorem, deklaracja właściwości użytkowych zawiera m.in.:

  • wskazanie producenta - nazwę, zastrzeżoną nazwę handlową lub zastrzeżony znak towarowy i adres kontaktowy producenta - pkt 3.
  • informacje, które dotyczą europejskiego dokumentu oceny i europejskiej oceny technicznej - numer europejskiego dokumentu oceny i datę jego wydania, numer europejskiej oceny technicznej i datę jej wydania oraz nazwę jednostki ds. oceny technicznej - pkt 6. Pod warunkiem, że zharmonizowaną specyfikacją techniczną dla wyrobu budowlanego jest europejski dokument oceny.

Jednakże wskazanie producenta w deklaracji właściwości użytkowych nie może być niezgodne z producentem wskazanym w europejskiej ocenie technicznej.

Oceny i weryfikacje stałości właściwości użytkowych

Producent sporządza deklarację właściwości użytkowych i określa typ wyrobu na podstawie ocen i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Przeprowadza się je zgodnie z systemem wskazanym w zharmonizowanej specyfikacji technicznej.

Gdy wymagane jest zastosowanie systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych:

  • „1+” lub „1” - producent jest zobowiązany m.in. uzyskać certyfikat stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego. Wydawany jest on przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą wyrób.
  • „2+” - producent jest zobowiązany m.in. uzyskać certyfikat zgodności zakładowej kontroli. Certyfikat ten wydawany jest przez notyfikowaną jednostkę, która certyfikuje zakładową kontrolę produkcji.

Jednostki notyfikowane podejmują działania na wniosek producenta. Przy wydawaniu powyższych certyfikatów, wskazują w nich tego producenta i zakład produkcyjny (czyli miejsce produkcji, które może być podane w zakodowanej formie).

Jednocześnie każdy z systemów oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, przewiduje obowiązek przeprowadzania przez producenta zakładowej kontroli produkcji, Dokumentuje on to odpowiednio w dokumentacji technicznej, która opisuje wszystkie istotne elementy związane z wymaganym systemem oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.

Podsumowanie

Producent (lub podmiot uznany za producenta) nie może sporządzić deklaracji właściwości użytkowych, posługując się europejską oceną techniczną i/lub ww. certyfikatami, wydanymi dla innego producenta – nawet wówczas, jeżeli ten inny producent, który jest faktycznym wytwórcą wyrobów budowlanych wyraził na to zgodę. Natomiast może uzyskać europejską ocenę techniczną (i/lub ww. certyfikaty, gdy są wymagane), w której jego dane będą podane jako dane producenta. Przy czym jednostka oceny technicznej (notyfikowana jednostka), która wydała pierwotnie ww. dokument dla rzeczywistego wytwórcy wyrobu budowlanego, ma prawo – za zgodą właściciela pierwotnie wydanej europejskiej oceny technicznej (wydanego certyfikatu) – odpowiednio wykorzystać wcześniej uzyskane przez tę jednostkę wyniki badań, obliczeń i ocen.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych:art. 5 ust. 1
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotuwyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG: art. 2, art. 4, art. 6, art. 8 ust. 2, art. 9, art. 11, art. 15, art. 19 ust. 1, art. 26 ust. 1 i 2, art. 28 ust. 1 i 3, art. 29 ust 1, załączniki: III i V
  3. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1062/2013 z dnia 30 października 2013 r. w sprawie formatu europejskiej oceny technicznej dla wyrobów budowlanych
  4. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 574/2014 z dnia 21 lutego 2014 r. zmieniającym załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 w odniesieniu do wzoru, który należy stosować przy sporządzaniu deklaracji właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
  5. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 568/2014 z dnia 18 lutego 2014 r. zmieniające załącznik V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, który dotyczy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych

 

O cyklu

W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.

Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB

Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB