Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Wiadukt Trasy Łazienkowskiej z pozwoleniem na użytkowanie

Powrót

Nowy, południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej w Warszawie uzyskał pozwolenie na użytkownie. Pierwsi kierowcy przejechali nim już we wtorek 31.10 po godzinie 22:00. Sprawne tempo prac pozwoliło zakończyć budowę i dopełnić wszystkich formalności na 4 miesiące przed planowanym terminem.

Nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola w Warszawie mają ok. 400 m długości.

Stare były użytkowane od blisko pół wieku, a dokładnie od 1974 r. Przed rozpoczęciem przebudowy przejeżdżało nimi ponad 110 tys. pojazdów dziennie. Ze względu na pogarszający się stan techniczny wymagały modernizacji.

Przebudowa południowego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej

Przebudowa rozpoczęła się w grudniu 2022 r., po otwarciu wiaduktu północnego. Najpierw została zbudowana żelbetowa konstrukcja wraz z betonową płytą. We wrześniu tego roku ruszyło układanie nawierzchni. Potem zostały zamontowane bariery i balustrady oraz wykonane oznakowanie poziome wiaduktu.

Zaangażowanie nadzoru budowlanego

30 października br. pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy przeprowadzili kontrolę obowiązkową inwestycji.

Tego samego dnia PINB wydał decyzję pozwalającą na użytkowanie wiaduktu wraz z niezbędną infrastrukturą.

Korzyści dla wszystkich

Na południowym wiadukcie są trzy pasy w stronę Pragi-Południe – dwa dla kierowców indywidualnych i buspas. Dzięki temu zmiany w organizacji ruchu odczuli nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej.

Autobusy znów zatrzymują się na swoich stałych przystankach, które przez długi czas były wyłączone z użytkowania.

Ponadto, wkrótce na nowych wiaduktach otwarte zostaną chodniki dla pieszych i rowerzystów oraz pochylnie, które poprawią ich dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi.