Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

System ZONE i CEEB – kolejna tura szkoleń dla przyszłych użytkowników już w październiku

Powrót

GUNB kontynuuje przygotowanie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotychczas już ponad 7 700 uczestników poznało zasady pracy w systemie ZONE. Kolejne szkolenia ruszają już w październiku.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego buduje system CEEB zgodnie z założeniami nakreślonymi przez ustawodawcę w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Zgodnie z tymi przepisami prowadzenie rejestru powierzono Ministrowi Rozwoju i Technologii, który zlecił GUNB techniczne prace związane z zaprojektowaniem, zbudowaniem i uruchomieniem systemu. Przepisy zostały opublikowane 28 października 2020 r. i zostały uprzednio pozytywnie zaopiniowane przez stronę społeczną i samorządową to jest członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST).

Szkolenia

By ułatwić przyszłym użytkownikom korzystanie z CEEB, GUNB realizuje dodatkowe działania.

Już od lutego tego roku przygotowuje przedstawicieli urzędów i jednostek samorządu terytorialnego do pracy w systemie ZONE. W ramach tych działań organizowane są cykliczne szkolenia i warsztaty.

Szkolenia w pierwszej turze prowadzone były równolegle w dwóch formułach: stacjonarnej i on-line. Teraz prowadzone są już tylko w wersji on-line po uprzedniej rekrutacji uczestników z jednostek samorządu terytorialnego.

Kto uczestniczy w szkoleniach

Szkolenia przeznaczone są dla urzędników i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Korzyści ze szkoleń

Szkolenia pozwalają uczestnikom, krok po kroku, przejść przez system na jego wersji testowej. Dają możliwość zapoznania się z systemem, tak by w momencie jego wejścia w życie, mogli w pełni wykorzystać jego funkcjonalności.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniach to:

  • poznanie w praktyce modułów systemu
  • poznanie funkcjonalności
  • zapoznanie się z pracą na narzędziach

Szkolenia w październiku

11 września planowane jest uruchomienie rekrutacji na szkolenia w pierwszej połowie października:

  • poniedziałek, 02.10.2023 r.
  • środa, 04.10.2023 r.
  • piątek, 06.10.2023 r.

Do końca października do pracy w systemie ma być przygotowanych kolejnych 3200 osób.

Użytkownicy systemu otrzymali również dostęp do modułu e-learningowego. Jeszcze przed startem, będą mogli skorzystać z kursów wideo, które przybliżą im zasady funkcjonowania systemu.  Dodatkowym atutem tej formuły jest możliwość powrotu do materiału w każdej chwili.

Obsługa CEEB

Jedną z e-usług, które zostaną uruchomione w ramach Projektu ZONE, jest obsługa bazy CEEB. Usługa ta dedykowana jest przedstawicielom JST. Jej zadaniem będzie wsparcie działań organów administracji rządowej w zakresie monitoringu zanieczyszczeń powietrza i kreowania polityki ograniczania niskiej emisji.

CEEB – produkt projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE)

Długofalowym efektem wdrożenia ZONE ma być poprawa jakości powietrza w całej Polsce. W ramach projektu powstaje baza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która dostarczy optymalnych danych, które pozwolą oszacować stan powietrza w Polsce. To umożliwi wdrożenie w całym kraju kompleksowych rozwiązań proekologicznych oraz kształtowanie krótko i długofalowej polityki niskoemisyjnej.

Dzięki ewidencji wpływ na czystość powietrza zyskają sami obywatele. Otrzymają możliwość skorzystania z dedykowanych im e-usług, które pozwolą im zamówić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej inwentaryzację lub przegląd przewodów kominowych.

E-usługi dedykowane będą również pracownikom administracji publicznej i przedsiębiorcom – kominiarzom i osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

*

Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, działanie nr. 2.1 ”Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.