Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Znamy wyniki studenckiego konkursu architektonicznego „Małe budownictwo – duże korzyści” na najlepsze budynki rekreacyjne

Powrót

Ubiegłoroczna edycja Konkursu na projekt domu do 70 m. kw., zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ze wsparciem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego cieszyła się sporym zainteresowaniem i wyłoniła ciekawe projekty architektoniczne. Projekty te od czerwca 2022 r. każdy obywatel może pobrać bezpłatnie ze strony internetowej: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane.

Decyzją Ministra Rozwoju i Technologii, jako pokłosie konkursu na projekt domu do 70 m. kw., by wyjść naprzeciw potrzebom obywateli, ceniących spontaniczny relaks na łonie przyrody, pracę w otoczeniu łąk, drzew i natury, ogłoszono konkurs na koncepcję budynku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. Konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści” – to studencka inicjatywa, która jest odpowiedzią na szerokie zainteresowanie wcześniejszymi projektami domów do 70 m. kw. Myślą przewodnią konkursu była promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej. Przyjęte tematy konkursowe dają szansę młodej polskiej kadrze inżynierskiej na przetarcie szlaków, zdobycie pierwszych szlifów zawodowych. Pozwolą  zaprezentować  innowacyjne i świeże pomysły na szerszym forum.

Ideą drugiego konkursu było ułatwienie Polakom spełnienia marzeń o rekreacji i odpoczynku na własnych warunkach na łonie natury. Wielu obywateli szuka inspiracji na własne i niedrogie miejsce wytchnienia. Dla tych wszystkich, którzy cenią indywidualne formy wypoczynku lub poszukują przyjaznego miejsca pracy zdalnej, już wkrótce udostępnimy efekty pracy Laureatów konkursu studenckiego na koncepcję budynku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. Mamy nadzieję, że będą one stanowić natchnienie i staną się bodźcem, który przyspieszy realizację, nie tylko urlopowych, marzeń.

Przypominamy, że temat przewodni konkursu obejmował koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. Zaproszenie do udziału otrzymali studenci oraz absolwenci studiów wyższych I lub II stopnia kierunków architektonicznych i inżynierskich:  https://www.gunb.gov.pl/strona/konkurs

Przedmiotem konkursu były trzy zagadnienia:

Temat 1 - Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej

Temat ten wiąże się z poszukiwaniem optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, w zakresie formy obiektu i przestrzennych dla budynków zapewniających funkcje rekreacyjne.

Temat 2 - Inżynieria budynków rekreacyjnych

Temat eksplorujący możliwości i zasadność stosowania rozwiązań proekologicznych w budynkach rekreacyjnych poprzez określenie relacji wielkości inwestycji początkowej do kosztów eksploatacji budynku oraz wskazanie momentu zwrotu inwestycji. Zagadnienia kluczowe: budżet i finansowanie.

Temat 3 - Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego

Temat poświęcony poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie przystosowania budynków rekreacyjnych do potrzeb pracy zdalnej oraz tymczasowego zamieszkania w sytuacji kryzysowej.

A oto wyniki konkursu i Laureaci:

 Temat 1

Nagroda

Numer pracy

Autor

I

000007

Piotr Wojtowicz

II

180101

Michał Kasper

III

165734

Joanna Owsiak, Magdalena Obszyńska, Aleksandra Paradysz

Wyróżnienie

222091

Michał Sapuła

 

Temat 2

Nagroda

Numer pracy

Autor

I

830271

Artur Gała

II

487139

Zlata Hrabtsevich

III

258093

Jakub Gołda

 

Temat 3

Nagroda

Numer pracy

Autor

I

938726

Alicja Pytka

II

420367

Matylda Grojec, Joanna Mikołajec

III

261099

Mateusz Binda

Wyróżnienie

931139

Justyna Zwiernik

 

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych ważnych sukcesów!

 Konkurs na najlepsze budynki rekreacyjne stanowił drugą odsłonę w ramach rządowego projektu #DomBezFormalności.