Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków była tematem webinaru zorganizowanego dla Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podczas szkolenia nasi przedstawiciele omówili działanie systemu i obsługę jego funkcjonalności.
Uczestnikami webinaru byli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z województwa wielkopolskiego. Podczas spotkania nasi przedstawiciele z Departamentu Usług Cyfrowych przedstawili i omówili:
- system CEEB i jego funkcjonalności,
- kwestie raportowania i danych gromadzonych w CEEB.
Na koniec webinaru uczestnicy zadawali dodatkowe pytania i dyskutowano o pracy w systemie.
Współpraca z SGiPW
Pod koniec zeszłego roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, przesłało do nas spostrzeżenia wielkopolskich samorządów lokalnych w zakresie użytkowania CEEB. Były one dla nas cennym źródłem informacji o korzystaniu z poszczególnych modułów. Zaprosiliśmy stowarzyszenie do grupy głównych interesariuszy systemu. Interesariusze są dla nas nieocenionym wsparciem przy planowaniu kolejnych modyfikacji w systemie.
Materiały edukacyjne
Niezależnie od organizowanych szkoleń dysponujemy wieloma materiałami edukacyjnymi. Wszystkie osoby zainteresowane tematyką CEEB zapraszamy do zapoznania się z nimi.
- Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z ulotkami dostępnymi na stronie z materiałami informacyjnymi:
- Przypominamy, że na Akademii GUNB dostępne są cztery szkolenia z CEEB:
- Jak zalogować się do CEEB i zacząć pracę w systemie
- CEEB dla właścicieli i zarządców nieruchomości
- Zakładanie konta przedsiębiorcy w CEEB
- Autoinwentaryzacja dla budynków wielolokalowych i jednolokalowych
- Po szkoleniu dla gmin na naszym kanale na YT udostępniliśmy także materiał wideo z tego szkolenia.
Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
CEEB to pierwsza w Polsce i unikatowa w skali Europy baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Długofalowym celem stworzenia ewidencji jest poprawa jakości powietrza i likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń tj. emisji substancji, które powodują smog. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została uruchomiona w 1 lipca 2021 r. Natomiast 18 września 2023 r. uruchomiliśmy wszystkie funkcjonalności w docelowej wersji systemu.
Wdrożenie CEEB po raz pierwszy umożliwiło zebranie w jednym miejscu danych na temat źródeł ciepła w budynkach w całym kraju. Wcześniej ich analiza nie była możliwa, co utrudniało prowadzenie skutecznej polityki niskoemisyjnej. Dzięki CEEB gminy mogą skutecznie planować lokalne działania, co przełoży się na ochronę zdrowia i poprawę jakości życia mieszkańców.
Natomiast obywatele dzięki CEEB mają dostęp do odpowiednich narzędzi, w postaci e-usług. Łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku przyczyni się m.in. do poprawy stanu technicznego budynków, co zwiększy ich bezpieczeństwo. Umożliwi to także szybsze uzyskanie dofinansowania do remontów w zakresie termomodernizacji, a także poprawi komfort i jakość życia.