Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Utrzymanie obiektów budowlanych w okresie zimowym - komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Powrót
Zaśnieżony dach budynku

Zbliża się zima. To czas, w którym intensywne opady śniegu mogą powodować uszkodzenia obiektów budowlanych, sprowadzić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi czy bezpieczeństwa mienia i środowiska. Dlatego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego apeluje do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych o zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania.

Po intensywnych opadach śniegu, może on zalegać na dachach, w szczególności tych płaskich. Takie pokłady śniegu mogą tworzyć znaczące, dodatkowe obciążenie. To może z kolei prowadzić do przeciążenia konstrukcji nośnej, a w efekcie nawet powodować zagrożenie katastrofą budowlaną.

Opady śniegu – zalecenia

W celu minimalizowania tego ryzyka, należy pamiętać, że:

  • nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg,
  • konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, ponieważ mogą grozić bezpieczeństwu osób, które korzystają z chodników i jezdni zlokalizowanych bezpośrednio przy danym budynku.

Prace związane z usuwaniem śniegu z dachu mogą stwarzać zagrożenie przede wszystkim dla osób, które je wykonują. Mogą także być zagrożeniem dla samego budynku. Dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

Podstawa prawna

Ustawa – Prawo budowlane: art. 61 pkt 2.

Wyciąg z przepisów karnych

  • Kto utrzymuje obiekt budowlany w nienależytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Reguluje to art. 91a ustawy – Prawo budowlane
  • Kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli podlega karze grzywny. Reguluje to art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane