Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo Tweet

Trwa konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści” na najlepsze budynki rekreacyjne

Powrót
Trwa konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści” na najlepsze budynki rekreacyjne

Relaks wśród natury i domek, który pachnie łąką, lasem a może nawet wakacjami. Miejsce, w którym odpoczywamy i w razie potrzeby możemy też pracować. To marzenie wielu, które teraz jest na wyciagnięcie ręki dzięki konkursowi na budynki rekreacyjne.

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwa konkurs architektoniczny „Małe budownictwo – duże korzyści”. Obejmuje on koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. i jest dedykowany studentom oraz absolwentom studiów wyższych I lub II stopnia kierunków architektonicznych i inżynierskich.

Przedmiotem konkursu są trzy zagadnienia:

Temat 1 - Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej.

Temat ten wiąże się z poszukiwaniem optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, w zakresie formy obiektu i przestrzennych dla budynków zapewniających funkcje rekreacyjne.

Temat 2 - Inżynieria budynków rekreacyjnych.

Temat eksplorujący możliwości i zasadność stosowania rozwiązań proekologicznych w budynkach rekreacyjnych poprzez określenie relacji wielkości inwestycji początkowej do kosztów eksploatacji budynku oraz wskazanie momentu zwrotu inwestycji. Zagadnienia kluczowe: budżet i finansowanie.

Temat 3 - Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego.

Temat poświęcony poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie przystosowania budynków rekreacyjnych do potrzeb pracy zdalnej oraz tymczasowego zamieszkania w sytuacji kryzysowej.

W konkursie są przewidziane atrakcyjne nagrody, które wzmocnią studencki budżet w nowym roku. Jury może przyznać nagrody pieniężne oraz rzeczowe, w każdym z trzech tematów.

  • Nagrody pieniężne wysokościach:

10.000 zł – I miejsce

6.000 zł – II miejsc

4.000 zł – III miejsce

  • Wyróżnienia po 2.000 zł
  • Nagrody rzeczowe - statuetki i dyplomy

Na zgłoszenia uczestników czekamy do 31 grudnia 2022 r. Publiczne ogłoszenie wyników Konkursu odbędzie się pod koniec lutego 2023 r.

Po wszystkie szczegóły dotyczące konkursu i formy zgłoszenia zapraszamy na stronę internetową konkursu pod adresem: https://konkurs.gunb.gov.pl.

Aktualna inicjatywa konkursowa jest odpowiedzią na szerokie zainteresowanie projektami domów do 70 m2. Myślą przewodnią konkursu jest promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej. Przyjęte tematy ułatwią młodej polskiej kadrze inżynierskiej przetarcie szlaków, zdobycie pierwszych szlifów i pozwoli na prezentacje innowacyjnych, cennych i co ważne świeżych pomysłów.

Tegoroczny konkurs na najlepsze budynki rekreacyjne stanowi nową odsłonę w ramach rządowego projektu #DomBezFormalności. Poprzednia edycja Konkursu na projekt domu do 70 m2 wyłoniła ciekawe projekty architektoniczne, z których już można korzystać od czerwca br. za pośrednictwem naszej strony internetowej: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane. Projekty są dostępne do pobrania bezpłatnie.