Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Nagrody w studenckim konkursie architektonicznym „Małe budownictwo – duże korzyści” trafiły w ręce Laureatów

Powrót
Minister Waldemar Buda, wiceminister Piotr Uściński i Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, z  laureatką konkursu studenckiego na domy rekreacyjne do 70 m2

Minister Waldemar Buda, wiceminister Piotr Uściński oraz Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska wręczyli dziś w MRiT nagrody w studenckim konkursie architektonicznym „Małe budownictwo – duże korzyści”.

Studencki konkurs na koncepcję budynku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw., to kolejna odsłona ubiegłorocznego konkursu Ministra Rozwoju i Technologii, na projekt architektoniczny domu do 70 m kw.

Owocem pierwszego konkursu, który cieszy się dużym zainteresowaniem, jest platforma, na której zgromadziliśmy 73 projekty domów do 70 m kw. Projekty te są darmowe i ogólnodostępne, tak, by Polacy, którzy posiadają działki budowlane, – i chcieliby w uproszczonej procedurze – wybudować na nich dom do 70 mkw., na własne potrzeby mieszkaniowe – mogli taki projekt szybko pobrać ze strony: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Jak do tej pory z tej możliwości skorzystało około 38 tys. obywateli, co świadczy o tym, że  konkurs był jak najbardziej trafioną inicjatywą.

Konkurs na koncepcję budynku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. wychodził naprzeciw potrzebom obywateli, ceniących spontaniczny relaks na łonie przyrody, pracę w otoczeniu łąk i drzew.

– Wyłonione projekty mogą być inspiracją do stworzenia sobie własnego azylu, który pozwoli uciec od codziennych trosk. Chcieliśmy jednocześnie poszerzyć wiedzę o budownictwie rekreacyjnym i przyjaznym klimatowi wśród absolwentów i studentów kierunków związanych z architekturą lub budownictwem, a w szczególności promować rozwiązania proekologiczne w budynkach rekreacyjnych – mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

O konkursie

Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej. Przyjęte tematy konkursowe były szansą dla młodej polskiej kadry inżynierskiej na przetarcie szlaków, zdobycie pierwszych szlifów zawodowych – wskazuje wiceszef MRiT Piotr Uściński.

–  Nowy konkurs, w efekcie okazał się jeszcze ciekawszy. Jego rezultaty oraz  kreatywność, jaką wykazali się studenci, potwierdzają, że ludzie młodzi i ich nowatorskie podejście są odpowiedzią na kluczowe wyzwania współczesnego świata – powiedziała Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. –  Konkursy, jak ten, są wyjątkowo ważną inicjatywą, która pozwala młodej kadrze, jeszcze w trakcie studiów zdobywać tak cenne na rynku umiejętności i przecierać pierwsze szlaki na drodze zawodowej. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy mieć w tym swój udział. Mamy bardzo zdolne młode pokolenie i to napawa ogromnym optymizmem! – dodała.

 

Kolejny krok - projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m kw.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. Takie projekty także zostaną opublikowane na stronnie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli budować dom na własne potrzeby.

 – Procedura budowy domu na zgłoszenie, bezpłatne projekty architektoniczne i uproszczone formalności przy odbiorze budynku – to wszystko znacząco obniży koszty inwestycji – powiedział minister Waldemar Buda.

 Z gotowych projektów dużych domów, zgodnie z informacją przekazaną na konferencji przez ministra rozwoju i technologii, będzie można skorzystać już pod koniec bieżącego roku.

 

Temat przewodni konkursu studenckiego obejmował koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw.

Przedmiotem konkursu były trzy zagadnienia:

Temat 1 - Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej

Temat ten wiąże się z poszukiwaniem optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, w zakresie formy obiektu i przestrzennych dla budynków zapewniających funkcje rekreacyjne.

Temat 2 - Inżynieria budynków rekreacyjnych

Temat eksplorujący możliwości i zasadność stosowania rozwiązań proekologicznych w budynkach rekreacyjnych poprzez określenie relacji wielkości inwestycji początkowej do kosztów eksploatacji budynku oraz wskazanie momentu zwrotu inwestycji. Zagadnienia kluczowe: budżet i finansowanie.

Temat 3 - Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego

Temat poświęcony poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie przystosowania budynków rekreacyjnych do potrzeb pracy zdalnej oraz tymczasowego zamieszkania w sytuacji kryzysowej.

A oto wyniki konkursu i Laureaci:

 Temat 1

I Nagroda - Piotr Wojtowicz

II Nagroda - Michał Kasper

III Nagroda - Joanna Owsiak, Magdalena Obszyńska, Aleksandra Paradysz

Wyróżnienie - Michał Sapuła

Temat 2

I Nagroda - Artur Gała

II Nagroda - Zlata Hrabtsevich

III Nagroda - Jakub Gołda

Temat 3

I Nagroda - Alicja Pytka

II Nagroda - Matylda Grojec, Joanna Mikołajec

III Nagroda - Mateusz Binda

Wyróżnienie - Justyna Zwiernik

 Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uhonorowanym! Mamy nadzieję, że zwycięskie pomysły zaistnieją na szerszym forum i pozwolą urzeczywistnić niejedno marzenie o własnym miejscu wytchnienia.

Wyróżnione koncepcje udostępniamy na naszej stronie internetowej, dla każdego obywatela, który chce z nich skorzystać lub czerpać inspirację: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Laureaci konkursu z ministrem Waldemarem Budą, wiceministrem Piotrem Uścińskim i główną inspektor nadzoru budowlanego, Dorotą Cabańską
Laureaci konkursu z ministrem Waldemarem Budą, wiceministrem Piotrem Uścińskim i główną inspektor nadzoru budowlanego, Dorotą Cabańską
Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, wręcza stsuetkę nagrodzonemu w konkursie studenckim
Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda i Główna inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska na uroczystości wręczenia statuetek w konkursie studenckim
Statuetki w konkursie studenckim "Małe budownictwo- duże korzyści"
Laureatka konkursu z ministrem Waldemarem Budą, wiceministrem Piotrem Uścińskim i główną inspektor nadzoru budowlanego, Dorotą Cabańską