Szanowni Państwo
Za nami kolejny, intensywny i pracowity rok.
Praca w branży budowlanej jest ważna i potrzebna. To misja, którą pełnimy każdego dnia. Dynamiczny rozwój gospodarki i nowe technologie stawiają przed nami wyzwania, które wymagają ogromnej wiedzy i doświadczenia.
25 września tradycyjnie świętujemy Dzień Budowlanych – święto z ponad 100-letnią tradycją. Jest to dzień wszystkich osób związanych z sektorem budownictwa.
Z tej okazji wszystkim pracownikom branży budowlanej składam najserdeczniejsze życzenia wielu osiągnięć zawodowych i satysfakcji z wykonywanej codziennie pracy.
Specjalne podziękowania kieruję do pracowników służb nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej. Dziękuję za zaangażowanie i wzorową postawę każdego dnia. To dzięki wspólnej pracy wiele inicjatyw i projektów zakończyliśmy sukcesem.
Tegoroczny Dzień Budowlanych to doskonała okazja do podsumowania osiągnięć mijającego roku i nie tylko. Skala i zasięg naszych działań są imponujące. Pokazują to poniższe dane:
- W trosce o bezpieczeństwo robót i obiektów wykonujemy corocznie średnio ponad 110 000 kontroli. Zaś administracja architektoniczno-budowlana wydaje każdego roku średnio ok. 200 000 pozwoleń na budowę, umożliwiając tym samym rozwój infrastruktury i realizację wymarzonych projektów.
- Rocznie pobieramy średnio 375 próbek wyrobów budowlanych – badamy deklarowane właściwości użytkowe, a wyniki publikujemy na stronie internetowej GUNB. W efekcie poziom wyrobów niezgodnych w grupie wyrobów badanych spadł z 60% w 2016 r. do 21% w 2022 r.
- Stawiamy mocny akcent na cyfryzację procesu budowlanego, wprowadzamy ułatwienia dla obywateli w zakresie przepisów prawa, przepisy wspieramy działaniami w praktyce.
- Tylko w ubiegłym 2022 roku, opracowaliśmy blisko 900 interpretacji przepisów prawa i udzieliliśmy ok. 1000 telefonicznych wyjaśnień przepisów.
- W bieżącym 2023 roku uruchomiliśmy portal eBudownictwo – bramę cyfrowych usług i miejsce startowe do wszystkich narzędzi cyfrowych naszego urzędu. Prezentacja portalu odbyła się podczas ogólnopolskiego kongresu GUNB „Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce”, który odbył się 30 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Więcej tutaj.
- Portal udostępnia informacje na temat Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB), którego celem jest dostarczenie urzędom w całej Polsce oprogramowania i sprzętu do prowadzenia spraw z obszaru budownictwa.
- Prowadzimy Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń (RWDZ), który stanowi cenne źródło informacji. O jego użyteczności świadczy ponad 17 mln odwiedzin.
- Uruchomiliśmy także serwis komunikacji wewnętrznej Forum Budownictwa – wewnętrzny portal informacyjno-edukacyjny, z którego korzysta już dziś ponad 3200 użytkowników w całym kraju.
- W efekcie przeprowadzonych konkursów architektonicznych na stronie internetowej udostępniamy 72 bezpłatne projekty domów do 70 m2 i 11 projektów domów rekreacyjnych. Liczba ich pobrań przekracza 62 tysiące. Więcej tutaj. Już od października powiększymy bazę o nowe projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2.
Wszystkie te działania i ich efekty osiągnięte nie tylko w minionym roku pokazują, jak ważną rolę pełni nadzór budowlany w naszym kraju oraz na tle innych administracji.
Naszym nadrzędnym celem jest dbanie o bezpieczeństwo – realizujemy go poprzez sprawne i skuteczne kontrole budów, a także kontrolę wyrobów budowlanych.
Jeszcze raz wszystkim pracownikom branży budowlanej dziękuję za codzienny wysiłek i składam najlepsze życzenia.
Dorota Cabańska
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego