Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

GINB i CUPT z podpisaną umową o dofinansowanie projektu Pomoc techniczna FEnIKS

Powrót
Wsparcie ze środków PT FEnIKS dla nadzoru budowlanego

25 października br. Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, i Joanna Lech, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, podpisały Umowę o dofinansowanie projektu Pomoc techniczna FEnIKS.

Dzięki projektom finansowanym ze środków Unii Europejskiej PT POIiŚ, już od 5 lat wojewódzkie organy nadzoru budowlanego otrzymują dodatkowe środki finansowe, które stanowią istotne wsparcie ich bieżącej działalności. Dzięki podpisanej umowie wsparcie to będzie kontynuowane ze środków PT FEnIKS w bieżącym roku oraz w latach 2025-2029, na podstawie odrębnych umów. W tym czasie będziemy realizować kolejne roczne projekty PT FEnIKS. – podkreśla Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Projekt Pomoc techniczna FEnIKS

Od 1 stycznia 2024 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wraz z 16 Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego realizuje projekt pn. Pomoc techniczna FEnIKS dla GINB na rok 2024. Projekt realizowany jest w ramach VIII Priorytetu programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.

Jest to kontynuacja dwóch projektów finansowanych ze środków Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, realizowanych w latach 2019-2020 i 2021-2023.

Korzyści dla nadzoru budowlanego

Dzięki projektom finansowanym ze środków Unii Europejskiej – zarówno PT FEnIKS, jak i PT POIiŚ – wojewódzkie organy nadzoru budowlanego otrzymują dodatkowe środki finansowe na:

  • wynagrodzenia,
  • organizację,
  • kwestie techniczne i administracyjne,
  • wyposażenie,
  • badania próbek wyrobów budowlanych,
  • delegacje,
  • i szkolenia.

Uzyskane wsparcie:

  • wpływa na poprawę efektywności pracy WINB,
  • pozwala na polepszenie nadzoru nad finansowanymi inwestycjami poprzez zwiększenie liczby kontroli na etapie ich budowy,
  • wpływa na zwiększenie liczby pobranych próbek wyrobów budowlanych.

Dzięki zintensyfikowaniu kontroli budów nadzór budowlany wcześniej może zapoznać się z przebiegiem budowy. W związku z tym, szybciej można wyeliminować ewentualne nieprawidłowości na odpowiednio wczesnym etapie, tak aby nie stanowiły one w przyszłości przeszkód dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dzięki temu inwestorzy szybciej i łatwiej uzyskują pozwolenia na użytkowanie.

Wiecej w zakładce o projektach współfinansowanych ze środków UE