Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Dwa projekty GUNB – EDB i C-KOB - laureatami nagród Skrzydła IT w Administracji

Powrót
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, odbiera statuetkę Skrzydła IT w Administracji  - nagrodę specjalną Ministra Cyfryzacji

Elektroniczny Dziennik Budowy oraz Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) laureatami nagród Skrzydła IT w Administracji.

Elektroniczny Dziennik Budowy otrzymał nagrodę Skrzydła IT w Administracji w kategorii e-administracja, natomiast projekt Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) otrzymał nagrodę specjalną Ministra Cyfryzacji.

Na uroczystej gali wręczenia nagród Skrzydła IT w Administracji, 24 kwietnia br., Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska odebrała nagrody dla projektów realizowanych w GUNB w dwóch kategoriach: e-Administracja i Nagroda Specjalna Ministra Cyfryzacji.

Skrzydła IT w Administracji  - to nagroda przyznawana najlepszym projektom informatycznym zrealizowanym przez instytucje publiczne. Co roku Skrzydła trafiają do jednostek, których realizacje są wzorem do naśladowania pod względem sposobu wdrożenia oraz osiągniętych korzyści: ułatwienia dostępu do usług publicznych, poprawy jakości obsługi oraz komunikacji z obywatelami i innymi urzędami.

Nagrodzony w kategorii e-Administracja Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) został zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Rejestruje się w nim przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki. Dziennik budowy jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta. W dzienniku zapisywane są wszystkie istotne zdarzenia, które dokumentują przebieg robót budowlanych. System EDB umożliwia realizację wszystkich tych czynności online.

Powszechnie dostępny, zawsze pod ręką – EDB

Na placu budowy często występują trudne warunki pracy. Dlatego oprócz wersji webowej powstała aplikacja mobilna prosta w obsłudze. EDB można uruchomić bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do Internetu. Do obsługi wystarczy przeglądarka internetowa, najprostszy smartfon, czy tablet. Warto podkreślić, że aplikacja mobilna EDB dostępna jest na większość urządzeń mobilnych, zarówno tych z systemem Android, jak i iOS.

Aplikacja EDB – dla kogo?

Dziennik budowy zakładany jest przez inwestora po otrzymaniu pozwolenia na budowę. System EDB powstał przede wszystkim dla niego. Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę Węzła Krajowego i założeniu konta może wystąpić do organu administracji budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po otrzymaniu dziennika może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni w dostęp do elektronicznego dziennika budowy, czyli mogą dokonywać w nim wpisów. W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawniania i jest tak naprawdę osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik.

Bezpieczeństwo aplikacji EDB

Dziennik budowy jest dokumentem urzędowym. Stanowi potwierdzenie wykonania poszczególnych etapów budowy, dlatego dokonywane w nim wpisy muszą być odpowiednio zabezpieczone. Wszystkie dane wprowadzane do dziennika budowy są chronione przed zniszczeniem poprzez istnienie kopii zapasowej w bezpiecznym środowisku. Ryzyko utraty danych zostało tu zminimalizowane zgodnie najwyższymi standardami zabezpieczeń technicznych i infrastrukturalnych, które stosuje się w systemach publicznych. Wpisy w dzienniku muszą też zgadzać się ze stanem faktycznym. Zadbano o zapewnienie stuprocentowej pewności, że osoby, które dokonują wpisów są tymi, za które się podają. Integrację ze wspomnianą już usługą Węzła Krajowego gwarantuje prawidłowe uwierzytelnienie uczestników procesu budowlanego podczas logowania.

 

Laureat nagrody specjalnej Ministra Cyfryzacji Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) jest aplikacją do prowadzenia książki obiektu budowlanego. Umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego to kolejny krok cyfryzacji w budownictwie. Wprowadzenie książki w wersji elektronicznej daje unikalną możliwość gromadzenia i szybkiego udostępnianie danych dotyczących nieruchomości odpowiednim służbom. Celem powstania c-KOB jest podwyższenie standardu bezpieczeństwa obiektów budowlanych. Dzięki c-KOB możliwe jest szybsze przeciwdziałanie zagrożeniom wywołanym przez niewłaściwe korzystanie z nieruchomości oraz zagrożeniom powodowanym przez czynniki atmosferyczne i techniczne związane ze stanem obiektu budowlanego.

Zalety dla właścicieli i zarządców nieruchomości:

•             pełna kontrola nad aktualnością przeglądów,

•             funkcja powiadamiania o zbliżających się kontrolach i przeglądach okresowych,

•             szybki i bezpośredni dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca,

•             łatwa edycja danych,

•             automatyczne przekazywanie wymaganych dokumentów organom,

•             niwelowanie ryzyka pracy w obiektach bez aktualnych przeglądów,

•             niwelowanie kosztów związanych z karami za użytkowanie obiektów bez aktualnych przeglądów,

•             zmniejszenie ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego jest aplikacją, w której każdy właściciel lub zarządca dokonuje wpisów m. in. w zakresie informacji o obiekcie budowlanym, informacji o przeprowadzanych kontrolach, czy katastrofach budowlanych. Do korzystania z aplikacji c-KOB nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, czy oprogramowania. Wystarczy komputer i przeglądarka internetowa. Dostępna jest także wersja mobilna na smartfony do pobrania ze sklepu Play, czy AppleStore.

Dotychczas książka obiektu budowlanego miała formę wyłącznie papierową. Od 1 stycznia 2023 r. można prowadzić książkę w postaci elektronicznej w systemie c-KOB.

Więcej informacji o nagrodzonych projektach na:

c-kob.gunb.gov.pl

https://e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl/

logo skrzydla IT

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, odbiera nagrodę Skrzydła IT w Administracji
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, odbiera nagrodę Skrzydła IT w Administracji
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, odbiera nagrodę Skrzydła IT w Administracji
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska, odbiera nagrodę Skrzydła IT w Administracji