W naszym serwisie e-Budownictwo Wnioski udostępniliśmy dwa nowe formularze. Mogą z nich korzystać wszystkie osoby, których nieruchomości zostały uszkodzone w wyniku działania żywiołu, m.in. ubiegłorocznej powodzi. W takiej sytuacji można liczyć na skrócenie czasu na rozpatrzenie sprawy przez organ z 21 do 7 dni.
Nowe formularze dotyczą:
- Zgłoszenia odbudowy, remontu lub rozbiórki obiektu budowlanego zniszczonego lub uszkodzonego w wyniku działania żywiołu - K-1.
- Zawiadomienia o zakończeniu odbudowy obiektu budowlanego zniszczonego lub uszkodzonego w wyniku działania żywiołu - K-2.
Wnioski dostępne są w serwisie e-Budownictwo Wnioski na portalu e-Budownictwo.
Uproszczenia dla inwestorów
Nowe wnioski przygotowaliśmy, aby ułatwić proces zgłaszania odbudowy, remontu lub rozbiórki obiektu budowlanego zniszczonego albo uszkodzonego w wyniku działania żywiołu, m.in. powodzi.
W takiej sytuacji można liczyć na skrócenie czasu rozpatrzenia zgłoszenia przez organ (7 dni zamiast 21) i w niektórych przypadkach – zwolnienie z obowiązku zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę.
Przy powyższych uproszczeniach należy pamiętać, że:
- Jeżeli w terminie 7 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł, w drodze decyzji, sprzeciwu można przystąpić do wykonania robót budowlanych.
- W terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia robót inwestor powinien poinformować organ administracji architektoniczno-budowlanej o przystąpieniu do rozbiórki.
- Zgłoszenia nie wymagają remonty obiektów uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Nie dotyczy to obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Serwis e-Budownictwo Wnioski
e-Budownictwo Wnioski to serwis internetowy dla obywateli dostępny na portalu e-Budownictwo – e-budownictwo.gunb.gov.pl. Portal jest bramą dostępową do wszystkich cyfrowych systemów uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
W serwisie e-Budownictwo Wnioski można utworzyć wniosek lub zgłoszenie w procesie budowlanym. Można także na bieżąco śledzić status złożonych wniosków.
Korzystanie z systemu wymaga zalogowania. Dostępne są dwie metody: login i hasło oraz login.gov.pl (profil zaufany, e-Dowód, aplikacja mObywatel lub bankowość elektroniczna).
Dzisiaj z serwisu e-Budownictwo Wnioski korzysta ponad 126 tysięcy użytkowników.
W serwisie mamy:
- 33 formularze,
- ponad 500 tysięcy zapisanych wniosków.
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane, art. 29.
- Ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.
- Ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.