W siedzibie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego odbyło się drugie – z dwóch zaplanowanych – szkolenie dla przedstawicieli urzędów administracji centralnej. Tematem była obsługa systemu Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB). Szkolenia zorganizowaliśmy przy współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Szkolenie odbyło się 6 marca br. Zorganizowaliśmy je we współpracy z Departamentem Służby Cywilnej KPRM. Udział w nim wzięli pracownicy z urzędów administracji centralnej, do których zadań należy m.in. prowadzenie książki obiektu budowlanego.
Celem szkolenia było przekazanie wiedzy o tym jak się zakłada Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego oraz ją prowadzi.
Podczas szkolenia uczestnicy mieli możliwość pracy w środowisku testowym. Dzięki temu każdy mógł przejść poszczególne etapy prowadzenia książki:
- jej założenie,
- administrowanie,
- uzupełnianie niezbędnych wpisów.
O Cyfrowej Książce Obiektu Budowlanego
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje od 1 stycznia 2023 r. Jeszcze w tamtym roku prowadzenie książki w cyfrowej postaci było nieobowiązkowe.
Od początku 2024 r. cyfrowa książka stała się obowiązkowa dla nowych obiektów, dla których prowadzenie książki jest wymagane.
Natomiast do końca 2026 r. wszystkie książki obiektu budowlanego prowadzone dotychczas w postaci papierowej muszą być zamknięte, a w ich miejsce muszą zostać założone książki w formie cyfrowej prowadzone w systemie c-KOB. W praktyce oznacza to, że od tego momentu wszystkie książki obiektu budowlanego będą cyfrowe.
Czym jest c-KOB
c-KOB to cyfrowa postać Książki Obiektu Budowlanego. To system, który umożliwia gromadzenie danych, które dotyczą nieruchomości oraz ich udostępnianie odpowiednim pracownikom administracji publicznej. Zawiera m.in. informacje o stanie technicznym budynku, przeprowadzanych przeglądach i pracach konserwacyjnych. Cyfrowa wersja ułatwia planowanie czynności związanych z utrzymaniem budynków w odpowiednim stanie technicznym.
Wprowadzenie Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego to kolejny krok w cyfryzacji budownictwa, który ma na celu podniesienie standardu bezpieczeństwa obiektów budowlanych i usprawnienie procesu budowlanego, zarówno po stronie inwestorów, jak i urzędów.
Więcej na: e-budownictwo.gunb.gov.pl