W 45 wydaniu cyklu: Ciekawe interpretacje GUNB przybliżamy zagadnienia z zakresu budowy wiaty. Wyjaśniamy czym jest wiata i na jakiej działce można ją wybudować.
Pytanie 1
Co należy rozumieć pod pojęciem wiaty, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 14 ustawy – Prawo budowlane?
Odpowiedź
W odpowiedzi na to pytanie należy posłużyć się orzecznictwem sądowo-administracyjnym ponieważ sama ustawa – Prawo budowlane nie definiuje tego pojęcia.
Uwzględniając dotychczasowe orzecznictwo można przyjąć, że wiata to obiekt, który:
- składa się z konstrukcji dachowej wspartej na słupach,
- może posiadać lekkie ściany, o ile nie będzie zabudowany ze wszystkich stron.
Wyjaśnienie
Definicje wiaty w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według wyroku z:
1. 7 listopada 2013 r., II OSK 1260/12, powszechnie za wiatę uważa się:
- budowlę, która składa się z konstrukcji dachowej wspartej na słupkach,
- lekką budowlę w postaci dachu wspartego na słupach, niekiedy ze ściankami z boku, np. nad peronem kolejowym, parkingiem, magazynem, przystankiem.
2. 9 stycznia 2019 r., II OSK 3465/18, orzecznictwo posiłkowo przywołuje definicję wiaty zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Według której wiata to pomieszczenie naziemne, nieobudowane ścianami ze wszystkich stron lub bez ścian.
3. 21 kwietnia 2020 r., II OSK 1082/19, kwalifikacja wiaty wymaga każdorazowo oceny organów. Analiza tego orzecznictwa wskazuje, że wiata to samodzielna, lekka budowla, która posiada dach, niekiedy ściany, i której celem jest ochrona miejsca lub rzeczy przed oddziaływaniem atmosferycznym (deszczem, śniegiem, wiatrem).
Pytanie 2
Czy budowa wiaty, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 14 ustawy – Prawo budowlane, wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę?
Odpowiedź
Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane budowa ww. wiaty nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę. Jej budowa wymaga natomiast zgłoszenia.
Wyjaśnienie
Według przepisów zgłoszenia budowy wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych, garaży i wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2. Należy pamiętać, że łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Pytanie 3
Jakiej działki dotyczy art. 29 ust. 1 pkt 14 ustawy – Prawo budowlane?
Odpowiedź
Przepis ten dotyczy działki ewidencyjnej.
Wyjaśnienie
Rozpatrując pojęcie działki należy przeanalizować wzór zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych. Określony jest on w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie określenia wzoru formularza zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych.
Zgodnie z tym wzorem, w części 7 wśród danych nieruchomości, w miejscu wykonywania robót budowlanych należy podać identyfikator działki ewidencyjnej. W przypadku formularza w postaci papierowej zamiast identyfikatora działki ewidencyjnej można wskazać:
- jednostkę ewidencyjną,
- obręb ewidencyjny i nr działki ewidencyjnej,
- oraz arkusz mapy, jeżeli występuje.
Wynika z tego, że przez działkę należy rozumieć działkę ewidencyjną.
Postawa prawna
1. Ustawa - Prawo budowlane: art. 29 ust. 1 pkt 14, art. 30
2. Rozporządzenie Rady Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: pkt 2 załącznika
3. Definicja wiaty:
- Encyklopedia PWN, Warszawa 1996 r.
- Uniwersalny Słownik Języka polskiego, pod red. S. Dubisza, Warszawa 2003 r., t. 4 s. 404. i t. 5 s. 80
O cyklu
W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB
Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB