W 47 wydaniu cyklu: Ciekawe interpretacje GUNB przybliżamy zagadnienie z zakresu nierozpatrzenia skargi w terminie. Wyjaśniamy czy w takim przypadku skarżącemu przysługuje prawo do wniesienia ponaglenia.
Pytanie
Czy na niezałatwienie skargi w terminie przysługuje ponaglenie?
Odpowiedź
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.) jeżeli skarga nie została załatwiona w terminie lub organ załatwia ją w sposób przewlekły to skarżącemu przysługuje prawo do wniesienia ponaglenia.
Wyjaśnienie
Zgodnie z przepisami K.p.a. strona ma prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:
1. nie załatwiono sprawy w terminie określonym w przepisach dla załatwiania spraw administracyjnych lub w przepisach szczególnych ani w przepisach, które dotyczą obowiązków organu po upływie terminu załatwienia sprawy administracyjnej (bezczynność);
2. postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne dla załatwienia sprawy (przewlekłość).
Z przepisów K.p.a. wynika jednoznacznie, że przepisy, które dotyczą ponagleń znajdują zastosowanie także w przypadku niezałatwienia w terminie skargi.
Jeśli zatem, w ocenie skarżącego, jego skarga nie została załatwiona przez organ w odpowiednim terminie lub organ załatwia skargę w sposób przewlekły, przysługuje mu prawo do wniesienia ponaglenia. Organ zobowiązany jest takie ponaglenie rozpatrzyć.
Wnosi się je do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który prowadzi postępowanie skargowe. Organ ten bez zbędnej zwłoki (do siedmiu dni od dnia jego otrzymania) przekazuje ponaglenie, niezbędne odpisy akt sprawy i wyjaśnienia do organu wyższego stopnia. Organ wyższego stopnia powinien załatwić ponaglenie w terminie siedmiu dni, od dnia jego przekazania.
Postanowienie wydane na podstawie przepisów o ponagleniu nie podlega zaskarżeniu. W przypadku niezałatwienia skargi w terminie czy przewlekłości w tym zakresie nie przysługuje również prawo do skargi do sądu administracyjnego na bezczynność lub przewlekłość organu. Orzecznictwo sądów administracyjnych jednolicie wskazuje, że działania podejmowane w ramach postępowania skargowego nie podlegają rozpatrywaniu sądów administracyjnych:
- postanowienie NSA z 14 października 2010 r., sygn. akt II OSK 2019/10,
- postanowienie WSA w Łodzi z 25 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 148/15,
- postanowienie WSA w Gliwicach z 21 sierpnia 2017 r., sygn. akt II SAB/Gl 32/17,
- postanowienie WSA we Wrocławiu z 24 maja 2022 r., sygn. akt IV SAB/Wr 311/21).
Podstawa prawna
Kodeks postępowania administracyjnego: art. 37, art. 227, art. 237 § 4
O cyklu
W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB
Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB