W 55. wydaniu cyklu edukacyjnego: Ciekawe interpretacje GUNB odpowiemy na pytanie co to jest niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu. Kod należy obowiązkowo zamieszczać w deklaracji właściwości użytkowych i przy oznakowaniu CE wyrobu budowlanego.
Pytanie 1
Co należy rozumieć przez niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu?
Odpowiedź
Niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu towarzyszy oznakowaniu CE i ma być powiązany z ww. „typem wyrobu”, czyli z określonym zestawem poziomów lub klas właściwości użytkowych wyrobu budowlanego przedstawionym w deklaracji właściwości użytkowych sporządzonej w odniesieniu do tego wyrobu.
Wyjaśnienie
Wymagania, które dotyczą zawartości deklaracji właściwości użytkowych określone są przez przepisy rozporządzenia nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych (...). Deklaracja ta zawiera m.in. określenie typu wyrobu, dla którego została sporządzona.
Deklarację właściwości użytkowych sporządza się zatem (co do zasady) dla każdego „typu wyrobu”, który producent wprowadza do obrotu. „Typ wyrobu” oznacza zestaw reprezentatywnych poziomów lub klas właściwości użytkowych w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk wyrobu budowlanego wyprodukowanego przy zastosowaniu danej kombinacji surowców lub innych składników w określonym procesie produkcyjnym.
Deklarację właściwości użytkowych sporządza się według wzoru z załącznika III do rozporządzenia Nr 305/2011. Niepowtarzalny kod identyfikacyjny „typu wyrobu”, jest elementem deklaracji właściwości użytkowych, uwzględnionym w tym wzorze. Jest on także jedną z informacji przy oznakowaniu CE. Wspomniany załącznik III wyjaśnia też, co oznacza niepowtarzalny kod typu wyrobu i w jaki sposób powinien być ustalany przez producenta.
Niepowtarzalny kod identyfikacyjny jest powiązany z zestawem poziomów lub klas właściwości użytkowych danego typu wyrobu budowlanego, określonych w deklaracji właściwości użytkowych tego wyrobu. Ta kombinacja właściwości użytkowych ma być indywidualna dla każdego typu wyrobu.
Ponadto z punktu widzenia odbiorców wyrobów budowlanych, w szczególności ich użytkowników końcowych, konieczne jest, aby było możliwe jednoznaczne zidentyfikowanie tego zestawu poziomów lub klas właściwości użytkowych dla każdego egzemplarza wyrobu. Dlatego też każdy wyrób budowlany, dla którego sporządzono deklarację właściwości użytkowych, powinien zostać powiązany przez danego producenta za pomocą niepowtarzalnego kodu identyfikacyjnego:
- z odpowiednim typem wyrobu,
- a tym samym z określonym zestawem poziomów lub klas właściwości użytkowych.
Zatem użytkownik (nabywca) wyrobu znajdzie ten sam kod typu wyrobu:
- na etykiecie przy oznakowaniu CE danego egzemplarza wyrobu,
- oraz w deklaracji właściwości użytkowych tego typu wyrobu.
Jeden kod dla jednego typu wyrobu
Zagadnienie przedstawione jest w broszurze zatytułowanej „Oznakowanie CE wyrobów budowlanych – krok po kroku”. Opracowana została z myślą o podmiotach, które wprowadzają do obrotu wyroby budowlane z oznakowaniem CE na wspólny rynek europejski. Broszura dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Zgodnie z jej zapisami niepowtarzalny kod identyfikacyjny jest powiązany z deklarowanymi właściwościami użytkowymi wyrobu. Musi on jednoznacznie określać związek między wyrobem a jego właściwościami użytkowymi. Można korzystać z dowolnego kodu uznanego za użyteczny, w tym liczb, liter czy dat. Nie można jednak powtórzyć tego samego kodu w odniesieniu do dwóch różnych wyrobów.
Zatem, ustalenie kodu jest zależne wyłącznie od woli producenta. Nie może on jednak zastosować tego samego kodu identyfikacyjnego typu wyrobu w odniesieniu np. do dwóch różnych „typów wyrobu” budowlanego, które wprowadził lub wprowadza do obrotu.
Przykłady niepowtarzalnego identyfikacyjnego kodu typu wyrobu
- kod cyfrowy: 5904584155062,
- kod literowo cyfrowy: 053-WS1-DoP-14-w2,
- opis słowny: Podłoga laminowana wg EN 13329 o grubości 7-12 mm,
- opis wg wytycznych normy (opcja dobrowolna):
- Płytki ceramiczne prasowane na sucho o małej nasiąkliwości wodnej Eb≤0,5%; Załącznik G, Grupa Bla, nieszkliwione (UGL),
- EPS LAMBDA MAX 033 FASADA EPS S EPS-EN 13163 T2-L3-W3-Sb5-P10-BS50-DS(N)5-DS(70,-)3-TR80,
- Cement portlandzki popiołowy PN-B-19707 - CEM II/B-V 42,5 R - HSR/NA.
Pytanie 2
Czy niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu może być tożsamy z numerem deklaracji właściwości użytkowych?
Odpowiedź
Tak. Niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu może być tożsamy z numerem deklaracji właściwości użytkowych. Instrukcje wypełniania deklaracji wskazuje rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 574/2014. Zgodnie z nimi numer deklaracji właściwości użytkowych to „numer referencyjny deklaracji właściwości użytkowych” przewidziany w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 305/2011. Wybór numeru należy do producenta. Numer ten może zatem pokrywać się z niepowtarzalnym kodem identyfikacyjnym typu wyrobu wskazanym w pkt 1 wzoru.
Producent nie może przy tym wydać dla danego typu wyrobu budowlanego dwóch deklaracji właściwości użytkowych, które zawierają różne dane (w tym różny ww. niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu) a opatrzone są tym samym numerem referencyjnym. W takim przypadku brak byłoby możliwości identyfikacji, która z deklaracji o tym samym numerze została przywołana przy oznakowaniu CE, jako ta która dotyczy konkretnego egzemplarza wyrobu budowlanego.
Pytanie 3
Czy niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu powinien być tłumaczony tak jak deklaracja właściwości użytkowych?
Odpowiedź
Nie. Deklaracja właściwości użytkowych jest dostarczana w języku lub językach wymaganych przez państwo członkowskie, w którym wyrób jest udostępniony. Przy czym powyższy obowiązek nie oznacza obowiązku przetłumaczenia na wymagany język również ww. niepowtarzalnego kodu typu wyrobu.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotuwyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG: art. 2 pkt 9, art. 6 ust. 2- 4, art. 7 ust. 4, art. 9 ust. 2
- Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 574/2014 z dnia 21 lutego 2014 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 w odniesieniu do wzoru, który należy stosować przy sporządzaniu deklaracji właściwości użytkowych wyrobów budowlanych (Dz. Urz. UE L 159 z 28.05.2014, str. 41)
O cyklu
W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB
Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB