W 51 wydaniu cyklu: Ciekawe interpretacje GUNB przybliżamy zagadnienia z zakresu wnoszenia skarg do urzędu. Wyjaśniamy jakie są dopuszczalne formy ich składania.
Pytanie
Jakie są dopuszczalne formy wnoszenia skarg?
Odpowiedź
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami skargi i wnioski mogą być wnoszone:
- pisemnie,
- telegraficznie,
- za pomocą dalekopisu,
- telefaksu,
- poczty elektronicznej,
- a także do protokołu.
Wymogiem niezbędnym do rozpatrzenia skargi (złożonej pisemnie czy przesłanej elektronicznie) jest podanie danych takich jak:
- imię, nazwisko (nazwa),
- i adres osoby, która składa skargę (czyli ulica, numer mieszkania, miejscowość i kod pocztowy, ew. skrytka pocztowa), lub adres poczty elektronicznej.
Warto o tym pamiętać, gdyż skargi i wnioski, które nie zawierają tych danych mogą zostać pozostawione bez rozpoznania.
Postępowanie w sprawie skarg i wniosków, regulowane w dziale VIII K.p.a., jest postępowaniem odformalizowanym.
Dlatego skargi i wnioski, składane pocztą elektroniczną, mogą być załatwiane bez konieczności korzystania np. z podpisu elektronicznego. Z tego względu organ powinien rozpatrywać skargi i wnioski, które wpłynęły na publicznie dostępne adresy jego poczty elektronicznej, tak jak skargi i wnioski składane w formie pisemnej. Wystarczy, że skarga zostanie przesłana mailem na adres poczty elektronicznej (podany np. na stronie internetowej) podmiotu zobowiązanego do załatwiania skarg i wniosków.
Podstawa prawna
- Kodeks postępowania administracyjnego: art. 226
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków: § 5, § 8 ust. 1
Organizacja przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków, zgodnie z treścią Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.), uregulowana jest w odrębnym od kodeksu akcie prawnym.
Formę, w jakiej prawidłowo wnosi się skargę (wniosek) określają Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.
O cyklu
W cyklu edukacyjnym: Ciekawe interpretacje GUNB wyjaśniamy wybrane przepisy prawa, które mogą budzić wątpliwości lub rozbieżne interpretacje. Znajdują się tu interpretacje przepisów ustawy – Prawo budowlane i ustawy o wyrobach budowlanych, jak również wyroki sądów, orzeczenia, odpowiedzi na pytania, wyjaśnienia.
Więcej interpretacji znajdziesz tu: Ciekawe interpretacje GUNB
Zapraszamy także do śledzenia nas na LinkedIn: profil GUNB