Powrót do strony głównej serwisu głownego urzędu nadzoru budowlanego

logo Youtube logo X logo Linkedin

Powódź: informacje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Powrót

Wytyczne GINB, które dotyczą budynków zalanych w wyniku powodzi

W związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.

Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dotyczą tego jak postępować w przypadku powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych.

Szczególna ostrożność

Obiekty budowlane, które uległy uszkodzeniom w wyniku powodzi, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Dlatego powracając do takiego budynku zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Wracasz do obiektu, który uległ zalaniu

1. Jeśli na budynku nie ma taśm bądź informacji, które wskazują na zakaz wstępu, pozostań na zewnątrz i w bezpiecznej odległości od budynku sprawdź:

  • czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów,
  • czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany,
  • czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
  • czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.

Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany, natychmiast powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.

2. W przypadku braku zewnętrznych oznak uszkodzenia lub zniszczeń możesz ostrożnie wejść do obiektu i sprawdzić od wewnątrz:

  • czy ściany wewnętrzne nie są odspojone od ścian zewnętrznych (nie ma między nimi rys),
  • czy nie ma widocznych rys na suficie (szczególnie rys równoległych do ścian) i czy nie jest on ugięty,
  • czy okna i drzwi otwierają się łatwo (mogło nastąpić osiadanie obiektu),
  • czy nie są naruszone schody i czy nie nastąpiło ich przesunięcie,
  • czy więźba dachowa jest w należytym stanie (czy nie jest uszkodzona).

Uwaga! Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zmiany powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na terenie, na którym mieści się budynek.

3. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy korzystaniu z instalacji, szczególnie elektrycznej i gazowej.

Jeśli nie stwierdzisz żadnych uszkodzeń możesz przystąpić do porządkowania swojego domu. Jeżeli jest to możliwe odszukaj dokumentację budowy i użytkowania obiektu. Może być potrzebna służbom nadzoru budowlanego.

Kontakty do powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego z województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, w których wprowadzono stan klęski żywiołowej, znajdują się na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego:

 infografika

Komunikaty GINB

Na prośbę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego trwa szacowanie możliwości skierowania na tereny objęte stanem klęski żywiołowej dodatkowych zespołów. Ich zadaniem będzie wsparcie organów z tych terenów przy bieżących i dodatkowych zadaniach wynikających z aktualnej sytuacji.

W związku z silnymi opadami deszczu, wywołującymi niebezpieczne powodzie na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, premier Donald Tusk wprowadził 16 września br., stan klęski żywiołowej na tym terenie.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, wystosował pismo do Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego i we współpracy z nimi organizuje wsparcie dla powiatowych jednostek z terenów objętych stanem klęski żywiołowej. Na ten moment trwa szacowanie możliwości czasowego oddelegowania na te tereny zespołów z pozostałych województw.

Zadaniem dodatkowych zespołów, oddelegowanych na tereny powodziowe będzie m.in. wsparcie lokalnych organów we wstępnej ocenie stanu technicznego obiektów budowlanych dotkniętych powodzią pod kątem ich bezpieczeństwa i możliwości użytkowania.

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego działa też zespół roboczy, który pozostaje w stałym kontakcie z organami nadzoru budowlanego z zagrożonych terenów. Zespół na bieżąco analizuje sytuację i reaguje na pojawiające się i sygnalizowane potrzeby. Ponadto pozostaje w kontakcie z Wojewodami w przypadku zgłoszenia potrzeby pomocy oraz ustalenia najlepszej i najszybszej formy wsparcia.

18 września br. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego odbyła się odprawa z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka. Ponadto od 16 września w GUNB codziennie odbywają się stałe statusy zespołu roboczego GUNB ds. powodzi z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego. Celem jest szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami i sprawna koordynacja działań na terenach objętych powodzią.

Podczas odprawy z udziałem Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka, Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, podsumowała zrealizowane do tego czasu działania nadzoru budowlanego oraz plany na najbliższe dni.  

„Dziękuję Panu Ministrowi za spotkanie i deklarację wsparcia. Jest to bardzo ważne dla całego nadzoru budowlanego. Aktualnie na terenach najbardziej dotkniętych powodzią działa blisko 100 osób z lokalnych jednostek. Na moją prośbę Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego pilnie oszacowały dostępne możliwości oddelegowania zespołów. Łącznie z pracownikami GUNB działania w terenie będzie wspierać 140 inspektorów nadzoru budowlanego i liczba ta z pewnością się zwiększy w ciągu najbliższych 48 godzin.” – zaraportowała Szefowa GUNB Dorota Cabańska.

Działania nadzoru budowlanego na zalanym terenie

Od poniedziałku 16 września br. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego odbywają się stałe statusy z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego. Celem jest szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami. Dzięki temu działania realizowane są w pierwszej kolejności przez lokalny nadzór budowlany, który najlepiej zna swój teren i wie gdzie wody już ustąpiły i możliwe są oględziny na miejscu. W przypadku zgłoszenia potrzeb, do zespołów lokalnych dołączają dodatkowe zespoły z kraju.

„Ważne jest, by pomoc była systematyczna i uporządkowana, a co najważniejsze adekwatna do realnych potrzeb, reakcja w terenie. Potrzeby te zgłaszane są GUNB przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego (WINB).” –  informuje Dorota Cabańska.

Na poziomie lokalnym działania koordynują WINB. Monitorują bieżącą sytuację przede wszystkim w zakresie:

  • możliwości dotarcia do zalanych obiektów;
  • szacowania skali powodzi na danym terenie, na podstawie której zgłaszają potrzeby dodatkowego wsparcia do GUNB;
  • na poziomie GUNB odbywa się koordynacja działania zespołów z całego kraju. 

Cel działań zespołów – bezpieczeństwo

Na tym etapie celem działania zespołów nadzoru budowlanego – lokalnych i dodatkowych – jest jak najszybsza i najszersza wstępna ocena uszkodzeń i zniszczeń. Umożliwi to zebranie informacji o skali szkód i pozwoli na podejmowanie dalszych działań. 

W tym celu GUNB stworzył i wdraża uproszczone raportowanie. 

Wszystkie działania i czynności nadzoru budowalnego zmierzają do pozyskania informacji o skali zniszczeń obiektów, ich rodzaju oraz bezpieczeństwa. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom na terenach objętych powodzią.

Bieżące raporty

Na podstaw danych gromadzonych na bieżąco z terenu, GUNB codziennie opracowuje i przekazuje do MRiT trzy raporty: rano, w południe i wieczorem.

 

Link do komunikatu MRiT: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/usprawniamy-proces-szacowania-strat-na-terenach-objetych-powodzia

Link do komunikatu GUNB: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/mobilizacja-nadzoru-budowlanego-w-zwiazku-z-powodzia-na-poludniu-i-zachodzie-polski

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego utworzył specjalny adres e-mail, na który można zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego. To dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowalnym, w przypadku wykorzystania możliwości kontaktu na poziomie lokalnym.  

Na adres e-mail powodz@gunb.gov.pl można zgłosić lokalizację domów lub innych obiektów, które uległy znacznemu uszkodzeniu przez falę powodziową. – mówi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Adres utworzony jest dla każdej potrzebującej osoby, niemniej apeluję o zgłaszanie tych obiektów, które z uwagi na znaczne uszkodzenia, wymagają najpilniejszej oceny pracowników organów nadzoru budowlanego. To dodatkowy sposób kontaktu z nadzorem budowalnym, w przypadku wykorzystania możliwości kontaktu na poziomie lokalnym. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie wody zaczynają opadać i możliwe staje się dotarcie do zalanych budynków. W takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności. – apeluje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Informacja o utworzeniu adresu już wczoraj, tj. 19 września br., została rozesłana do starostów i prezydentów miast, z terenów które najdotkliwiej ucierpiały na skutek powodzi. Władze poproszone zostały o jak najszersze rozpowszechnienie adresu na swoim terenie.

Lista adresatów komunikatu GINB

  1. Prezydent Miasta Jelenia Góra
  2. Prezydent Miasta Wałbrzycha
  3. Prezydent Miasta Bielsko-Biała
  4. Starosta Dzierżoniowski
  5. Starosta Kamiennogórski
  6. Starosta Karkonoski
  7. Starosta Kłodzki
  8. Starosta Lwówecki
  9. Starosta Świdnicki
  10. Starosta Trzebnicki
  11. Starosta Wałbrzyski
  12. Starosta Ząbkowicki
  13. Starosta Brzeski
  14. Starosta Głubczycki
  15. Starosta Kędzierzyńsko-Kozielski
  16. Starosta Krapkowicki
  17. Starosta Nyski
  18. Starosta Opolski
  19. Starosta Prudnicki
  20. Starosta Bielski
  21. Starosta Cieszyński
  22. Starosta Pszczyński
  23. Starosta Raciborski

Dokładnie 227 osób – tylu łącznie pracowników nadzoru budowlanego z województw nie objętych powodziami, może pojechać na zalane tereny, aby wesprzeć lokalne organy w ocenie skutków powodzi. 21 zespołów czyli ponad 40 osób już wyjechało. A dzisiaj na Dolny Śląsk wyruszy kolejnych 30 osób.

„Mobilizujemy wszystkie możliwe siły nadzoru budowlanego do realizacji działań na terenach zalewowych. Na miejscu działa już ok. 100 pracowników z lokalnych jednostek. Po ogłoszonej przeze mnie mobilizacji, z województw nie objętych powodzią zgłosiło się ponad 220 dodatkowych osób. Daje to łącznie ponad 320 pracowników nadzoru budowlanego do realizacji zadań na zalanych terenach. Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego, którzy monitorują sytuację – z ich raportów wynika, że liczba ta przewyższa potrzeby na ten moment, ale sytuacja jest dynamiczna. Codziennie raportujemy stan do MRiT.”– podkreśla Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Mobilizacja nadzoru budowlanego z całego kraju

Na terenach powodziowych działa obecnie blisko 100 pracowników z lokalnych jednostek nadzoru budowlanego. Wsparcia na miejscu udzielają także pracownicy z województw nie objętych powodzią i pracownicy GUNB. Dziś rano na terenach objętych powodziową pracowało 140 inspektorów nadzoru budowlanego.

Obecnie na miejscu działa już 21 dodatkowych zespołów. A już dziś na Dolny Śląsk wyruszyło kolejnych blisko 30 inspektorów. W następne dni, począwszy od soboty, w teren wyjadą kolejni inspektorzy.

Gdzie jesteśmy

Inspektorzy budowlani zaczęli pracę na tych terenach, na których woda po powodzi już ustąpiła i  możliwe są oględziny na miejscu. Działania tam realizowane są w pierwszej kolejności przez lokalny nadzór budowlany.

Nadzór budowlany z całego kraju działa już w województwach:

  • Dolnośląskim
    • Kłodzko
    • Lwówek Śląski
  • Opolskie:
    • Głubczyce
    • Nysa
    • Krapkowice
    • Prudnik

Celem naszych działań jest jak najszybsza i najszersza wstępna ocena uszkodzeń i zniszczeń. Umożliwi to zebranie informacji o skali szkód i pozwoli na podejmowanie dalszych działań.

Na terenach objętych powodzią działają zespoły nadzoru budowlanego z całego kraju. Inspektorzy oceniają stan techniczny budynków, które zostały zalane. Otrzymaliśmy informacje o osobach, które podszywają się pod nich i oferują odpłatne usługi.

Zespoły inspektorów nadzoru budowlanego z całej Polski pracują teraz na terenach powodziowych. Ich zadaniem jest wstępna ocena stanu technicznego obiektów budowlanych dotkniętych powodzią pod kątem ich bezpieczeństwa i możliwości użytkowania.

Każdy z zespołów posiada: Powołanie zespołu do oceny stanu technicznego obiektu budowlanego. Na żądanie inspektorzy mają obowiązek je okazać.

 

Przypominamy, że za taką ocenę nie są pobierane żadne opłaty. Inspektorzy nadzoru budowlanego wykonują te zadania całkowicie BEZPŁATNIE.

Niestety otrzymujemy informację o osobach, które podszywają się pod pracowników nadzoru. Za sprawdzenie stanu technicznego obiektu żądają opłat. Zaznaczamy, że osoby te nie są pracownikami nadzoru budowlanego.

Apel!

Jeśli spotkasz się z osobami oferującymi płatne usługi oceny stanu technicznego zalanego budynku koniecznie zgłoś ten fakt na policję.

 

Aby uniknąć zagrożenia ważne jest właściwe postępowanie w usuwaniu skutków powodzi. Należy pamiętać, że wypompowywanie wody z zalanych przez powódź obiektów budowlanych można rozpocząć dopiero wtedy, gdy obniży się poziom wód gruntowych.

Przedwczesne odpompowywanie wody grozi uszkodzeniem fundamentów. Może to doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej.

Natychmiastowe wypompowywanie wody można rozpocząć tylko w sytuacji kiedy zalanie ma swoją podstawę w gwałtownie gromadzącej się wodzie opadowej.

Od rozpoczęcia działań nadzoru budowlanego na terenach objętych powodzią mija tydzień. W całym kraju trwa mobilizacja ogłoszona przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest jak najsprawniejsza organizacja dodatkowych sił nadzoru budowlanego i jak najszybsza ocena stanu technicznego zalanych obiektów.

Łącznie mamy ponad 350 pracowników nadzoru budowlanego zaangażowanych w ocenę stanu technicznego zalanych obiektów. To inspektorzy z lokalnych inspektoratów i dodatkowi pracownicy z całego kraju, zgłoszeni w efekcie prowadzonej mobilizacji. Pierwsze zespoły inspektorów wyjechały na południe kraju już w czwartek 19 września. Wczoraj minął pierwszy tydzień ich działań. W ciągu zaledwie kilku dni wytężonej pracy wykonali już blisko 6000 ocen obiektów budowlanych, a liczba ta rośnie z godziny na godzinę. – podsumowuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Z raportów Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego wynika, że na ten moment liczba naszych inspektorów nie tylko zaspokaja zgłaszane potrzeby, ale także mamy zapas na wypadek gdyby te potrzeby rosły. Sytuacja jest dynamiczna. Nasze działania prowadzone są w pierwszej kolejności na terenach, na których woda już ustąpiła i możliwe są oględziny na miejscu. Należy też wziąć pod uwagę, że na niektóre tereny fala powodziowa dopiero dotrze. Codziennie raportujemy ten stan do MRiT. – dodaje Dorota Cabańska.

Liczba pracowników nadzoru budowlanego na terenach powodziowych

Na terenach województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubuskiego działają aktualnie zespoły nadzoru budowlanego złożone z:

  • inspektorów z lokalnych jednostek powiatowych i wojewódzkich,
  • inspektorów oddelegowanych z GUNB i jednostek z pozostałych województw.

Stan liczbowy wygląda następująco:

  • 94 – liczba inspektorów nadzoru budowlanego z lokalnych jednostek powiatowych i wojewódzkich,
  • 253 – liczba inspektorów z pozostałych województw oraz z Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego (18), z tego 63 osoby pozostają w gotowości do wyjazdu,
  • 347 – łączna liczba pracowników nadzoru budowlanego zaangażowanych w działania na terenach powodziowych.

Ocenione przez nadzór budowlany obiekty – dane liczbowe i rodzaj

Do tej pory inspektorzy nadzoru budowlanego ocenili łącznie 5777 obiektów budowlanych, z czego:

  • 4501 obiektów zostało zniszczonych lub uszkodzonych,
  • 366 to obiekty zagrażające lub mogące zagrażać bezpieczeństwu. W stosunku do tych obiektów właściwy organ nadzoru budowlanego musi podjąć najpilniejsze działania, w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Obiekty w podziale na rodzaj:

  • budynki mieszkalne jednorodzinne 3158
  • budynki mieszkalne wielorodzinne 700
  • budynki użyteczności publicznej 259
  • budynki gospodarczo-inwentarskie i przemysłowo-magazynowe 823 
  • Inne budynki 251
  • Drogowe obiekty inżynierskie (mosty i wiadukty) 304
  • Drogowe obiekty inżynierskie [pozostałe] 183
  • Obiekty hydrotechniczne 47
  • Inne obiekty 52

Dodatkowo ponad 200 km obiektów liniowych, to jest: dróg i sieci uzbrojenia terenu (np. sieci wodociągowe i gazowe).

Obiekty w podziale na województwa:

  • w województwie dolnośląskim oceniono 2139 obiekty budowlane,
  • w województwie opolskim oceniono 3147 obiektów budowlanych,
  • w województwie śląskim oceniono 471 obiektów budowlanych,
  • w województwie lubuskim oceniono 20 obiektów budowlanych.

Zasięg terytorialny działań nadzoru budowlanego 

Województwo dolnośląskie

  • 18 powiatów (w tym 2 miasta na prawach powiatu) z 30 powiatów na terenie tego województwa jest objętych stanem klęski żywiołowej: kłodzki, ząbkowicki, lwówecki, bolesławiecki, karkonoski, dzierżoniowski, jaworski, kamiennogórski, legnicki, lubański, świdnicki, wałbrzyski, złotoryjski, zgorzelecki, oławski, wrocławski, Wałbrzych i Jelenia Góra, w tym:
  • największe siły nadzoru budowlanego angażowane są w powiecie kłodzkim, gdzie oceniono już 65% obiektów spośród zgłoszonych,
  • A ponadto w powiatach:
    • lubański (48%)
    • lwóweckim (90%)
    • dzierżoniowski (92%)
    • wałbrzyski (93%)
    • miasto Jelenia Góra (100%)
    • bolesławiecki (100%)
    • ząbkowicki (100%)
    • świdnicki (100% na dzień 25.09.2024 r.; przewidywany termin zakończenia działań to 30.09.2024 r.)
    • karkonoski (działania w trakcie)
    • jaworski (zakończone działania)
    • kamiennogórski (zakończone działania)
    • podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono już łącznie 2139 obiektów budowlanych, co stanowi 65% dotychczas zgłoszonych.

Województwo opolskie 

  • 7 z 12 powiatów woj. opolskiego objętych stanem klęski żywiołowej: brzeski, głubczycki, krapkowicki, nyski, opolski, kędzierzyńsko kozielski , prudnicki; w tym:
  • największe siły nadzoru budowlanego angażowane są w powiecie brzeskim (35% ocenionych obiektów spośród zgłoszonych) i nyskim (30% ocenionych obiektów spośród zgłoszonych),
  • A ponadto w powiatach:
    • krapkowicki (85%)
    • prudnicki (64%)
    • głubczycki (46%)
    • podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono już łącznie 3147 obiektów budowlanych, co stanowi ponad 52% dotychczas zgłoszonych.

Województwo śląskie

  • 5 powiatów (w tym 1 miasto na prawach powiatu) z 36 powiatów woj. śląskiego jest objętych stanem klęski żywiołowej: bielski, cieszyński, pszczyński, raciborski i Bielsko-Biała,
  • podsumowując: w powiatach objętych działaniami oceniono 471 obiektów budowlanych, co stanowi 100% dotychczas zgłoszonych jako uszkodzone lub zniszczone w wyniku powodzi.

Województwo lubuskie

  • 5 z 14 powiatów woj. lubuskiego jest objętych stanem klęski żywiołowej, a przez kolejne 2 powiaty dopiero przejdzie fala powodziowa,
  • podsumowując: trwa ustalanie z jednostkami samorządu terytorialnego liczby obiektów, które ucierpiały w wyniku powodzi i będą podlegać ocenie.

Schemat działania nadzoru budowlanego podczas powodzi

Od poniedziałku 16 września br. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego odbywają się stałe statusy z Wojewódzkimi Inspektorami Nadzoru Budowlanego. Celem jest szybka wymiana informacji między wszystkimi województwami. Dzięki temu działania realizowane są w pierwszej kolejności przez lokalny nadzór budowlany, który najlepiej zna swój teren i wie gdzie wody już ustąpiły i możliwe są oględziny na miejscu. W przypadku zgłoszenia potrzeb, do zespołów lokalnych dołączają dodatkowe zespoły z kraju.

Ważne jest, by pomoc była systematyczna i uporządkowana, a co najważniejsze adekwatna do realnych potrzeb. Potrzeby te zgłaszane są GUNB przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego w trybie codziennym. –  informuje Dorota Cabańska.

Na poziomie lokalnym działania koordynują WINB. Monitorują bieżącą sytuację przede wszystkim w zakresie:

  • możliwości dotarcia do zalanych obiektów;
  • szacowania skali powodzi na danym terenie, na podstawie której zgłaszają potrzeby dodatkowego wsparcia do GUNB;
  • na poziomie GUNB odbywa się koordynacja działania zespołów z całego kraju. 

Cel działań zespołów – bezpieczeństwo

Na tym etapie celem działania zespołów nadzoru budowlanego jest jak najszybsza i najszersza wstępna ocena uszkodzeń i zniszczeń. Umożliwi to zebranie informacji o skali szkód i pozwoli na podejmowanie dalszych, niezbędnych działań. W tym celu GUNB stworzył i wdraża uproszczone raportowanie. 

Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom na terenach objętych powodzią.